Αλλαγή… φρουράς στην κορυφή της Premier League

Η Μάντσεστερ Σίτι δεν άφησε ανεκμετάλλευτο το «δώρο» που έκανε νωρίτερα σήμερα στους «Πολίτες» και τη Λίβερπουλ η Γουέστ Χαμ νικώντας νωρίτερα σήμερα ην Τσέλσι... Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα πέρασε νικηφόρα με 3-1 από το «Βίκαρατζ Ρόουντ» απέναντι στη Γουότφορντ και βρέθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο Στέρλινγκ άνοιξε το σκορ στο 4ο λεπτό και στη συνέχεια ο Μπερνάρντο Σίλβα με δύο τέρματα «σφράγισε» τη νίκη για τη Σίτι, πριν ο Ερνάντες διαμορφώσει το τελικό σκορ. Νωρίτερα, ο Ορίγκι είχε σημειώσει ένα από τα σημαντικότερα γκολ της φετινής χρονιάς για τη Λίβερπουλ, καθώς στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων νίκησε τον Σα και λύγισε την αντίσταση της Γουλβς με 1-0 στο «Μολινό», πάντα στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Premier League, κρατώντας τους «κόκκινους» στο -1 από την κορυφή. Η Νιούκαστλ πέτυχε την πρώτη νίκη της με τον Έντι Χάου στον πάγκο, επικρατώντας με 1-0 της Μπέρνλι, ενώ στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων η Μπράιτον πήρε το βαθμό στην έδρα της Σαουθάμπτον. Αποτελέσματα και σκόρερ: Γουέστ Χαμ-Τσέλσι 3-2 (40΄ πεν. Λαντσίνι, 56΄ Μπόουεν, 87΄ Μαζουάκου - 29΄ Σίλβα, 44΄ Μάουντ) Νιούκαστλ-Μπέρνλι  1-0 (40΄ Γουίλσον) Σαουθάμπτον-Μπράιτον 1-1 (29΄ Μπρόχα - 90΄+3 Μοπέ) Γουλβς-Λίβερπουλ 0-1 (90΄+4 Ορίγκι) Γουότφορντ-Μάντσεστερ Σίτι 1-3 (74΄ Ερνάντες - 4΄ Στέρλινγκ, 31΄, 63΄ Μπερνάρντο Σίλβα) Adblock test (Why?)