Στους «Ζωσιμάδες» τα φώτα της ημέρας

Το πρωτάθλημα συνεχίζεται σήμερα και αύριο με τη διεξαγωγή της 11ης αγωνιστικής, με την αναμέτρηση ΠΑΣ Γιάννινα-ΑΕΚ να ξεχωρίζει από τα παιχνίδια του Σαββάτου (27/11, 19:30). Οι Ηπειρώτες, μετά το εντυπωσιακό 5-0 επί του Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης», υποδέχονται την Ένωση, που μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό χρειάζεται οπωσδήποτε επιστροφή στις νίκες. Η ΑΕΚ παρέμεινε δεύτερη στη βαθμολογία, ωστόσο βρίσκεται στο -6 από την πρώτη θέση και δεν θα ήθελε να δει τη διαφορά να αυξάνεται. Γι΄ αυτό όμως απαιτούνται νίκες και στις εκτός έδρας υποχρεώσεις της, ειδικά στην επαρχία. Οι «κιτρινόμαυροι» πέτυχαν μέχρι σήμερα από τρία γκολ σε κάθε αγώνα τους στην περιφέρεια, παρότι στο Ηράκλειο δεν νίκησαν τον ΟΦΗ (3-3). Η ΑΕΚ έχει την καλύτερη επίθεση με 22 γκολ, ωστόσο έχει δεχτεί 13 με τα 9 εξ αυτών εκτός έδρας. Από την πλευρά του, ο ΠΑΣ Γιάννινα έκανε... «πάταγο» με το 5-0 επί του Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης», που έστειλε τον «Άγιαξ της Ηπείρου» στην τέταρτη θέση. Δύο από τις παραδοσιακές δυνάμεις της Super League, με παρουσία στην κατηγορία για 13η συνεχή περίοδο, θα συναντηθούν σε ένα σημαντικό παιχνίδι, καθώς αμφότερες διανύουν περίοδο κατώτερη των προσδοκιών τους. Ο Αστέρας, που ξεκίνησε την αντεπίθεση από τα μέσα Οκτώβρη, θα υποδεχθεί στην Τρίπολη τον Ατρόμητο (17:15), που μόλις την προηγούμενη αγωνιστική σημείωσε την πρώτη νίκη του, επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 2-0 χωρίς τον Γιώργο Παράσχο στον πάγκο (λόγω κορωνοϊού), όπως θα συμβεί και σήμερα στην αρκαδική πρωτεύουσα. Ο τρίτος αγώνας της ημέρας θα διεξαχθεί στη Ριζούπολη και είναι βαθμολογικά κρίσιμος, όπως άλλωστε συμβαίνει πάντα όταν αναμετρούνται ομάδες που χρειάζονται τους βαθμούς. Αυτό ισχύει και για τη συνάντηση του Απόλλωνα Σμύρνης με τη Λαμία (19:30). Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» μοιράζεται την τελευταία θέση με τον Ατρόμητο, ενώ η ομάδα της Φθιώτιδας παρά τις δύο εκτός έδρας νίκες της παραμένει χαμηλά. Adblock test (Why?)