«Έπαιξε με την φωτιά» η Γιουβέντους, αλλά δεν… κάηκε

Για 82΄ λεπτά η Σασουόλο των 10 παικτών από τις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους απειλούσε με μεγάλη «γκέλα» τη Γιουβέντους, ωστόσο η «Βέκια Σινιόρα» κατάφερε με τα γκολ των Ράμσεϊ στο 82ο λεπτό και Κριστιάνο Ρονάλντο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων να επικρατήσει με 3-1 στο «Αλιάνζ» του Τορίνο, αποτέλεσμα που της έδωσε τη δυνατότητα να μειώσει ξανά τη διαφορά της απ' τη Μίλαν στους 7 βαθμούς, έχοντας κι έναν αγώνα λιγότερο. Η «Γιουβε» έπαιξε με την φωτιά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στάθηκε τυχερή με την αποβολή του Ομπιάνγκ στις καθυστερήσεις, καθώς στο δεύτερο μέρος πίεσε κι άνοιξε το σκορ με τον Ντανίλο στο 51'. Οκτώ λεπτά, όμως, αργότερα, η εξαιρετική εφέτος Σασουόλο ισοφάρισε σε 1-1, για να «λυτρώσουν» τους γηπεδούχους ο Ουαλός διεθνής μέσος στο 82' και ο Ρονάλντο λίγο πριν το φινάλε να «σφραγίσει» το «τρίποντο». Σε ένα ακόμη ματς ο Γιώργος Κυριακόπουλος ήταν βασικός σε όλο το 90λεπτο με την φανέλα της Σασουόλο. Νωρίτερα, με  γκολ του Βλάχοβιτς στο 72', η Φιορεντίνα επικράτησε 1-0 της Κάλιαρι στο «Αρτέμιο Φράνκι». Επανήλθε στο αρχικό σχήμα των φιλοξενούμενων ο Μπάμπης Λυκογιάννης κι έπαιξε σε όλο το ματς. Η Κάλιαρι έχασε πέναλτι στο 37' με τον Ζοάο Πέδρο (απέκρουσε ο Ντραγκόβσκι). Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής στη Serie A και οι σκόρερ έχουν ως εξής:Μπενεβέντο-Αταλάντα     1-4(50΄ Σάου - 30΄ Ίλισιτς, 69΄ Τολόι, 71΄ Ζαπάτα, 86΄ Μουριέλ)Τζένοα-Μπολόνια         2-0(44΄ Ζάιτς, 55΄ Ντέστρο)Μίλαν-Τορίνο            2-0(25΄ Ραφαέλ Λεάο, 36΄πεν. Κεσί)Ρόμα-Ίντερ              2-2(17΄ Πελεγκρίνι, 86΄ Μαντσίνι - 56΄ Σκρίνιαρ, 63΄ Χακίμι)Βερόνα-Κροτόνε          2-1(16΄ Κάλινιτς, 25΄ Ντιμάρκο - 55΄ Μεσίας)Πάρμα-Λάτσιο            0-2(55΄ Λουίς Αλμπέρτο, 67΄ Καϊσέδο)Ουντινέζε-Νάπολι        1-2(27΄ Λαζάνια - 15΄πεν. Ινσίνιε, 90΄ Μπακαγιόκο)Φιορεντίνα-Κάλιαρι      1-0(72΄ Βλάχοβιτς)Γιουβέντους-Σασουόλο    3-1(51΄ Ντανίλο, 82΄ Ράμσεϊ, 90΄+2΄ Ρονάλντο - 59΄ Ντεφρέλ)  Let's block ads! (Why?)