Στην κορυφή της Ισπανίας οι Βάσκοι της Σοσιεδάδ

Στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος πάτησε, ολομόναχη πια, η καταπληκτική εφέτος Ρεάλ Σοσιεδάδ, με επίδειξη δύναμης απέναντι στην Ουέσκα, την οποία νίκησε με 4-1 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής. Οι Βάσκοι είναι πλέον μόνοι πρώτοι με 14 βαθμούς, προσπερνώντας τις Ρεάλ Μαδρίτης και Γρανάδα. Δύο γκολ σημείωσε ο Ογιορθάμπαλ κι από ένα οι Πορτού και Ίσακ, ενώ για τους φιλοξενούμενους, είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Μιρ. Εξαιρετικά πηγαίνει και η Γρανάδα. Λίγες ημέρες πριν υποδεχθεί τον ΠΑΟΚ για το Europa League, η ομάδα της Ανδαλουσίας πήρε το «τρίποντο» με -αμφισβητούμενο- πέναλτι του Μοντόρο στις καθυστερήσεις του α΄ ημιχρόνου και... αρκετή δόση τύχης, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν δύο δοκάρια με τους Κουκουρέγια και Ουνάλ. Αποτελέσματα και σκόρερ: Βαγιαδολίδ-Αλαβές 0-2 (55΄ Πίνα, 85΄ Σάινθ) Κάντιθ-Βιγιαρεάλ 0-0  Χετάφε-Γρανάδα 0-1 (45΄+ πεν. Μοντόρο) Σοσιεδάδ-Ουέσκα 4-1 (35΄ πέν., 54΄ Ογιορθάμπαλ, 69΄ Πορτού, 75΄ Ίσακ - 46΄ Μιρ) Let's block ads! (Why?)