Η Άιντραχτ άλωσε το Βερολίνο

Επτά λεπτά στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά προκειμένου η Άιντραχτ Φρανκφούρτης να χτίσει τις βάσεις για την πρώτη φετινή  νίκη στην Bundesliga, στο Βερολίνο επί της Χέρτα με 3-1. Οι «πρωτευουσιάνοι» προέρχονταν από το εντυπωσιακό 4-1 στην πρεμιέρα επί της Βέρντερ στην Βρέμη, ωστόσο, απόψε στο «σπίτι» τους δεν κατάφεραν ν΄ αποφύγουν την πρώτη ήττα στη σεζόν, στην εναρκτήρια αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος. Ο σκόρερ του ισόπαλου 1-1 με την Αρμίνια Μπίλεφελντ πριν από μία εβδομάδα στην Φρανκφούρτη, Αντρέ Σίλβα, ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 30΄, ενώ ο Ντοστ διπλασίασε στο 37΄. Το 3-0 πέτυχε ο Ρόντε στο 71ο λεπτό, ενώ το μόνο που κατάφερε η Χέρτα ήταν να μειώσει με το αυτογκόλ του Χιντερέγκερ επτά λεπτά αργότερα. Let's block ads! (Why?)