«Παρέλαση» της Άουγκσμπουργκ στο Γκελζενκίρχεν

Μια αποκαρδιωτική Σάλκε γνώρισε βαριά ήττα με 0-3 στη «VELTINS Arena» από την Άουγκσμπουργκ, στην πρώτη από τις σημερινές αναμετρήσεις για την 27η αγωνιστική στη Γερμανία. Οι «βασιλικοί μπλε» του Ντέιβιντ Βάγκνερ ήταν αγνώριστοι επί τα χείρω κι επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους, που έπαιξαν άριστα τις αντεπιθέσεις, να φύγουν με μια πολύ σημαντική νίκη που πιθανότατα θα τους κάνει να αποφύγουν μελλοντικούς βαθμολογικούς μπελάδες, καθώς βρίσκεται πια στο +7 από τη θέση που οδηγεί στο μπαράζ παραμονής. Το σκορ άνοιξε στο 6ο λεπτό με ωραία εκτέλεση φάουλ ο Λέβεν. Η Σάλκε προσπάθησε να πιέσει αλλά δεν είχε τη μεγάλη ευκαιρία και προς το τέλος του αγώνα οι παίκτες του Χάικο Χέρλιχ (έκανε ντεμπούτο) χτύπησαν δις, στο 76΄ με τον Σάρενσεν από μεγάλο αμυντικό σφάλμα των γηπεδούχων και στις καθυστερήσεις με τον Κόρδοβα, που από νέο λάθος πέρασε και τον γκολκίπερ Σούμπερτ για να γράψει το τελικό 0-3.  Let's block ads! (Why?)