Στο «κόλπο» για το πρωτάθλημα η εκπληκτική Λάτσιο

Έτοιμη για το μεγάλο άλμα δείχνει η εκπληκτική Λάτσιο του Σιμόντε Ιντσάγκι, που νίκησε 2-1 με ανατροπή την Ίντερ στο «Ολίμπικο», στο ντέρμπι κορυφής της 24ης αγωνιστικής στο καμπιονάτο. Οι «νερατζούρι» αιφνιδίασαν όταν προηγήθηκαν στο 44΄ με τον Άσλεϊ Γιανγκ, όμως η Λάτσιο ήταν πολύ σκληρή για να τα παρατήσει, έχοντας ακόμη ένα ημίχρονο στη διάθεσή της. Μόλις τρία λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μισού ο Ντε Φράι έκανε πέναλτι και ο Ιμόμπιλε ισοφάρισε, ενώ στο 69΄ ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς έδωσε τη νίκη στη Λάτσιο, που ξεπέρασε την Ίντερ 2 βαθμούς και βρίσκεται πια στο -1 από την πρωτοπόρο Γιουβέντους. Αναλυτικά: Ουντινέζε-Βερόνα 0-0 Γιουβέντους-Μπρέσια 2-0 (39΄ Ντιμπάλα, 75΄ Κουαδράδο) Σαμπντόρια-Φιορεντίνα 1-5 (90΄ Γκαμπιαντίνι - 8΄ αυτ. Τόρσμπι, 18΄ πεν., 57΄ Βλάοβιτς, 40΄ πεν., 78΄ Κιέζα) Σασουόλο-Πάρμα 0-1 (25΄ Ζερβίνιο) Κάλιαρι-Νάπολι 0-1 (66΄ Μέρτενς) Λάτσιο-Ίντερ 2-1 (50΄ πεν. Ιμόμπιλε, 69΄ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς - 44΄ Γιανγκ) Μίλαν-Τορίνο 17/2 Let's block ads! (Why?)