Ασταμάτητος Προμηθέας στο EuroCup

Την τέταρτη συνεχή νίκη και συνολικά πέμπτη σε έξι αγώνες στον Α΄ όμιλο του EuroCup κατέγραψε απόψε ο Προμηθέας Πατρών. Η ομάδα της Πελοποννήσου επιβλήθηκε στην αχαϊκή πρωτεύουσα με 88-77 τη Μακάμπι Ρισόν Λεζιόν, υποχρεώνοντας τους Ισραηλινούς στην πέμπτη ήττα τους. Ο Προμηθέας διατήρησε το προβάδισμα σχεδόν σε όλη την πρώτη περίοδο, που τον βρήκε μπροστά με 20-17, ενώ το ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Μάκη Γιατρά στο +13 (43-30). Στη συνέχεια, όμως, η Μακάμπι Ρισόν έβγαλε αντίδραση, βρήκε ρυθμό από τα 6,75 και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο -9 (63-54), για να βρεθεί στο 37΄ σε απόσταση αναπνοής (77-74). Ένα σερί 11-0 του Προμηθέα, όμως, έφερε το 88-74 και έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες των φιλοξενούμενων. Πρώτος σκόρερ του Προμηθέα ήταν ο Μπαμπ με 20 πόντους, ενώ άλλους τόσους σημείωσε για τη Μακάμπι Ρισόν ο Χάμιλτον. Let's block ads! (Why?)