«Καθάρισε» μέσα σε 10 λεπτά

Δέκα λεπτά στο ξεκίνημα της αναμέτρησης στην Τούμπα ήταν αρκετά για τον ΠΑΟΚ να «καθαρίσει»... με συνοπτικές διαδικασίες το ματς με την Λαμία. Ο πρωταθλητής επιβλήθηκε με 3-0 και συνεχίζει να βρίσκεται στο «κυνήγι» του Ολυμπιακού, όντας στη δεύτερη θέση από σήμερα (20/10) μετά τη «γκέλα» της Ξάνθης στην έδρα της από τον Άρη. Οι παίκτες του Άμπελ Φερέιρα μπήκαν με... άγριες διαθέσεις στο ματς και μόλις στο 2΄ ήρθε το 1-0 από το τραγικό λάθος του Βελλίδη μετά το σουτ του Μίσιτς. Τέσσερα λεπτά μετά από σέντρα του Γιαννούλη και κεφαλιά του Λημνιού έγινε το 2-0, ενώ στο 11΄ από σέντρα του Στοχ ο Σφιντέρσκι με τακουνάκι ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Όπως ήταν λογικό ο ΠΑΟΚ κατέβασε ταχύτητα στη συνέχεια και η Λαμία βρήκε χώρο για να "αναπνεύσει" από την ασφυκτική πίεση χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει ούτε μια τελική. τελική προσπάθεια. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι, έστω κι αν έπαιζαν με «σβηστές τις μηχανές τους» είχαν δύο δοκάρια, με τον Σφιντέρσκι στο 77' και τον Κρέσπο στο 90'.   Στο παιχνίδι αυτό, που ήταν το 42ο που διατήρησε ο ΠΑΟΚ το αήττητο  σερί του,  έκαναν πρεμιέρα στην αρχική ενδεκάδα οι Στοχ και Ινγκασον, ενώ ο Αντρέ Βιεϊρίνια επέστρεψε μετά από 5,5 μήνες κι από το σοβαρό τραυματισμό που είχε τον περασμένο Απρίλιο. Επίσης ήταν το πρώτο εφετινό ματς στη Super League, στο οποίο η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν δέχτηκε γκολ.   Let's block ads! (Why?)