EURO 2020: Στα τελικά Ρωσία και Πολωνία

Πολωνία και Ρωσία ακολούθησαν το Βέλγιο και την Ιταλία στην τελική φάση του EURO 2020, χάρη στις νίκες τους επί των Βόρειας Μακεδονίας και Κύπρου με 2-0 και 5-0, αντίστοιχα. Τα γκολ των Φρανκόβσκι στο 74΄, στην πρώτη επαφή με την μπάλα (είχε μπει λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα) και Μίλικ (επίσης είχε μπει ως αλλαγή) στο 80΄, χάρισαν στους Πολωνούς την πρόκριση από τον 7ο όμιλο, ενώ η Αυστρία νίκησε 1-0 τη Σλοβενία στη Λιουμπλιάνα και είναι, επίσης, το φαβορί για να προκριθεί. Παρότι έπαιξε με 10 παίκτες από το 14ο λεπτό, λόγω αποβολής του Εμρέ Τσαν, η Γερμανία ανέβασε την απόδοσή της στο β΄ ημίχρονο και νίκησε στο Ταλίν 3-0 την Εσθονία παίρνοντας προβάδισμα πρόκρισης από τον 3ο όμιλο, μαζί με την Ολλανδία, που επικράτησε νωρίτερα της Λευκορωσίας με 2-1, αφού άφησαν στο -3 τη Βόρεια Ιρλανδία. Στον 5ο όμιλο η Κροατία πήρε ισοπαλία 1-1 από την Ουαλία στο Κάρντιφ και δεν μπόρεσε να εξασφαλίσει από σήμερα την πρόκριση, ενώ οι Ουαλοί, με το βαθμό που έσωσαν χάρις στο γκολ του Μπέιλ στην εκπνοή του ημιχρόνου, έχουν ελπίδες, αλλά θα πρέπει να κάνουν φινάλε με δύο νίκες στα ισάριθμα που παιχνίδια που τους απομένουν. Αναλυτικά: 3ος ΟΜΙΛΟΣ Λευκορωσία-Ολλανδία  1-2 (54΄ Ντραγκούν - 32΄, 41΄ Βαϊνάλντουμ) Εσθονία-Γερμανία  0-3 (51΄ Γκιντογκάν, 57΄ αυτ. Μετς, 71΄ Βέρνερ) 5ος ΟΜΙΛΟΣ Ουγγαρία-Αζερμπαϊτζάν  1-0 (10΄ Κόρχουτ) Ουαλία-Κροατία  1-1 (45΄+3 Μπέιλ - 9΄ Βλάσιτς) 9ος ΟΜΙΛΟΣ Καζακστάν-Βέλγιο   0-2 (21΄ Μπατσουαγί, 53΄ Μενιέ) Κύπρος-Ρωσία  0-5 (9΄, 90΄ Τσερίσεφ, 23΄ Οζντόεφ, 79΄ Τζιούμπα, 89΄ Γκολόβιν) Σκωτία-Σαν Μαρίνο  6-0 (12΄, 27΄, 45΄ ΜακΓιν, 65΄ Σάνκλαντ, 67΄ Φίντλεϊ, 86΄ Άρμστρονγκ)  Let's block ads! (Why?)