Ανίκητος ο Μεντβέντεφ στη Σαγκάη

Μία ημέρα μετά τη δύσκολη νίκη, που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, επί του Στέφανου Τσιτσιπά, ο Ντανίλ Μεντβέντεφ επικράτησε εύκολα με 6-4, 6-1 του Αλεξάντερ Ζβέρεφ και πανηγύρισε τον τίτλο στο ATP Masters 1000 Rolex Shanghai. Μετά τα Κύπελλα που σήκωσε σε Σόφια, Σινσινάτι και Αγία Πετρούπολη το 2019, ο Ρώσος ολοκλήρωσε ιδανικά την πορεία του και στην κινεζική μεγαλούπολη, κατακτώντας το τρόπαιο ύστερα από μόλις 70 λεπτά αγώνα.  Ο 23χρονος Μεντβέντεφ, Νο 4 στον κόσμο, σημείωσε στη Σαγκάη την 29η νίκη στους 32 τελευταίους αγώνες του και ένατη συνεχής χωρίς απώλεια σετ, επιβεβαιώνοντας ότι το 2019 είναι η χρονιά της «έκρηξής» του. Να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η πρώτη νίκη του Μεντβέντεφ απέναντι στον Γερμανό αντίπαλό του, καθώς μέχρι σήμερα μετρούσε τέσσερις ήττες. Ταυτόχρονα, ο Ζβέρεφ γνώρισε τη δεύτερη φετινή ήττα σε τελικό, μετά το Ακαπούλκο. Let's block ads! (Why?)