Η Βιλερμπάν λάβωσε και τον Παναθηναϊκό

Μία εβδομάδα μετά την άνετη επικράτηση επί του Ολυμπιακού στην πρεμιέρα της φετινής Ευρωλίγκας, η Βιλερμπάν νίκησε στο «Αστρομπάλ» και τη δεύτερη ελληνική ομάδα που μετέχει στη διοργάνωση. Το γαλλικό συγκρότημα επιβλήθηκε του Παναθηναϊκού με 79-78 σημειώνοντας τη δεύτερη νίκη του στη διοργάνωση, ενώ υποχρέωσε την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη στην πρώτη ήττα, σε ένα παιχνίδι που ο πρωταθλητής Ελλάδας είχε προηγηθεί ακόμη και με 13 πόντους. Το «τριφύλλι» εμφάνισε τις περυσινές «κακές συνήθειες» στους εκτός έδρας αγώνες του και το πλήρωσε με μια άδοξη ήττα, που θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και αγωνιστική αυτοκτονία, καθώς στο τελευταίο ενάμισι λεπτό ήταν μπροστά με 15 πόντους, αλλά δεν προστάτεψε αυτή τη διαφορά. Μοιραίος για τον Παναθηναϊκό αποδείχθηκε ο αρχηγός του, καθώς ο Καλάθης πήρε πάνω του την ευθύνη της τελευταίας επίθεσης του αγώνα αλλά αστόχησε. Κρίμα για την εμφάνιση των Τόμας (22 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Φριντέτ (18 πόντοι) που μόχθησαν για τους φιλοξενούμενους, που έδωσαν 14 επιθετικά ριμπάουντ στους γηπεδούχους και είχαν 14/27 βολές. Μετά το 22-22 της πρώτης περιόδου, η Βιλερμπάν προηγήθηκε 32-28 στο 15΄, αλλά στο σημείο εκείνο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους, άρχισαν να σκοράρουν από την περιφέρεια και με buzzer beater τρίποντο του Ράις προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 46-40.  Ο Παναθηναϊκός συνέχισε σε ίδιο ρυθμό και με επιμέρους σκορ 9-2 έφτασε τη διαφορά στους 13 πόντους (55-42) στο 24΄, ελέγχοντας πλήρως την κατάσταση και κάπως έτσι στο 30΄ είχε την ίδια διαφορά (63-50). Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι μείωσαν με ένα γρήγορο σερί 8-0 και κρατήθηκαν στο παιχνίδιι, πλησιάζοντας στους 4 πόντους (63-67) στο 36΄, όμως Φριντέτ και Τόμας σκόραραν για το 70-76 στο 38΄. Στο φινάλε όμως οι «πράσινοι» έχασαν τη συγκέντρωσή τους και οι Γάλλοι με σερί 6-0 προσπέρασαν με 79-78 ύστερα από πολλή ώρα. Ο Παναθηναϊκός είχε την τελευταία επίθεση με 14 δευτερόλεπτα για τη λήξη. Ο Καλάθης πήρε την ευθύνη, αλλά στο μπάσιμο που έκανε μπερδεύτηκε κι αστόχησε. Let's block ads! (Why?)