Champions League: «Όρθιος» για την πρόκριση ο ΑΠΟΕΛ

«Ζωντανός» στο παιχνίδι της πρόκρισης στους ομίλους του Champions League έμεινε ο ΑΠΟΕΛ, μετά το αποψινό 0-0 με τον Άγιαξ στο ΓΣΠ της Λευκωσίας. Σοβαρό προβάδισμα ενόψει των ρεβάνς πήραν η Σλάβια Πράγας και η Μπριζ με τα «διπλά» που πέτυχαν σε Ρουμανία και Αυστρία κόντρα σε Κλουζ και ΛΑΣΚ Λίντσερ αντίστοιχα. Ο ΑΠΟΕΛ έχασε αρκετές ευκαιρίες απέναντι στον Άγιαξ των 10 παικτών από το 80'  (αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μαζραουΐ), με αποκορύφωμα το τετ-α-τετ του Τάμαρι λίγα λεπτά αργότερα, ωστόσο, οι πρωταθλητές Ολλανδίας κατάφεραν να διατηρήσουν ανέπαφη την εστία τους και, πλέον, όλα θα κριθούν στην «Γιόχαν Κρόιφ Αρένα» την ερχόμενη εβδομάδα. Με το γκολ του Μάσοπουστ στο 28΄ η Σλάβια νίκησε με 1-0 την Κλουζ στην Ρουμανία, ενώ με το ίδιο σκορ επιβλήθηκε και η Μπριζ εκτός έδρας επί της Λίντσερ, χάρις στο τέρμα του Βανάκεν στο 10ο λεπτό με πέναλτι. Let's block ads! (Why?)