Europa League: Στην Κυπρο η πρόκριση για Άρη, ΑΕ Λεμεσού

Επί κυπριακού εδάφους θα λύσουν τις διαφορές τους, Άρης και ΑΕ Λεμεσού, μετά το σημερινό 0-0 στο «Κλεάνθης Βικελίδης» για τον Β΄ προκριματικό γύρο του Europa League. Παρά τις ευκαιρίες που χάθηκαν εκατέρωθεν, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σκοράρει, οπότε τα πάντα θα κριθούν την προσεχή Πέμπτη (1/08) στην έδρα της κυπριακής ομάδας, όπου οι Θεσσαλονικείς θα πρέπει οπωσδήποτε να σκοράρουν εάν θέλουν να ελπίζουν.  Πριν συμπληρωθεί το 5ο λεπτό, ο Ιντέγε έφυγε στην πλάτη της κυπριακής άμυνας, ωστόσο προ του Βοζίνια πλάσαρε πάνω από το δοκάρι. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Ντιγκινί έκανε την ατομική ενέργεια από τα αριστερά, αλλά το σουτ που επιχείρησε βρήκε σε ετοιμότητα τον Βοζίνια.  Οι Κύπριοι προσπαθούσαν μόνο με στημένες φάσεις να γίνουν απειλητικοί, όπως στο ημίωρο με την άστοχη κεφαλιά του Γκαζτανάγκα. Τρία λεπτά αργότερα, ο Βοζίνια με γροθιές απομάκρυνε το επικίνδυνο φάουλ του Ματίγια ενώ στο 38' ο Άτγουελ φάνηκε αρχικά να δίνει πέναλτι, σε χέρι του Ντόσα Τζούνιορ, αλλά μετά από υπόδειξη του βοηθού, άλλαξε την απόφασή του και υπέδειξε άουτ! Η μεγαλύτερη στιγμή των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος ήρθε στο 41': ο Βοζίνια απέκρουσε στην αριστερή του γωνία το σουτ του Μπάσα και στην εξέλιξη της φάσης ο Φετφατζίδης σημάδεψε το δεξί δοκάρι της ΑΕΛ! Ελάχιστες συγκινήσεις είχε να προσφέρει το δεύτερο ημίχρονο, τουλάχιστον στα πρώτα του 20 λεπτά. Στο 65' ο νεοεισελθών Γκαζαριάν δοκίμασε από μακριά να αιφνιδιάσει τον Κουέστα χωρίς όμως να τα καταφέρει ενώ στο επόμενο λεπτό ο Ντόσα Τζούνιορ έβαλε έγκαιρα την προβολή στο σουτ του Ιντέγε. Στο 70' με τρομερό σουτ ο Γκαζαριάν... ισοφάρισε τα δοκάρια για την ΑΕΛ, στη μοναδική πραγματικά σπουδαία φάση των Κυπρίων. Ο Τόνσο ανάγκασε σε δύσκολη επέμβαση, σε δύο χρόνους, τον Βοζίνια στο 73' ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ντιγκινί βρήκε δίχτυα, αλλά από την εξωτερική πλευρά. Οι "κίτρινοι" στάθηκαν εκ νέου άτυχοι στο 87'. Από ενέργεια του Μαρτίνες, η μπάλα στρώθηκε στον Ματίγια, αλλά το σουτ του Ισπανού τράνταξε τη συμβολή των δοκών του Βοζίνια, με τον Ντιγκινί να αστοχεί απελπιστικά στην επαναφορά. Ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του ματς, με τις δύο ομάδες να τα λένε ξανά την ερχόμενη Πέμπτη στη Λάρνακα.  Let's block ads! (Why?)