ΝΒΑ: Με «καρδιά πρωταθλητή»

Οι «πολεμιστές» έδειξαν χαρακτήρα και με «καρδιά πρωταθλητή» κατάφεραν να μείνουν ζωντανοί στη μάχη για τον τίτλο του ΝΒΑ! Η αποχώρηση του Κέβιν Ντουράντ από το παρκέ, λόγω τραυματισμού (φόβοι για υποτροπή στο προηγούμενο τραύμα του) δεν εμπόδισε το Γκόλντεν Στέιτ να περάσει νικηφόρα από την έδρα του Τορόντο (106-105), μειώνοντας σε 3-2 τη σειρά των τελικών του ΝΒΑ! Οι Ράπτορς έχασαν την πρώτη ευκαιρία για να στεφθούν πρωταθλητές μέσα στο σπίτι τους. Η ομάδα του Στιβ Κερ με μεγάλα ψυχικά αποθέματα και με «κατάθεση ψυχής» από όλους τους παίκτες που αγωνίστηκαν, κατάφερε να μείνει όρθια στη μάχη του τίτλου και, πλέον, θα επιδιώξει στο Game 6 να ισοφαρίσει (το ματς θα γίνει στο Όκλαντ τα ξημερώματα Παρασκευής), έτσι ώστε να κριθούν τα πάντα σε έβδομο και τελευταίο ματς στην έδρα του Τορόντο. Από το τελικό σκορ γίνεται αντιληπτό ότι ο 5ος τελικός ήταν συγκλονιστικός, ίσως το καλύτερο ματς που έχει γίνει έως τώρα ανάμεσα στις δύο φιναλίστ. Οι Ουόριορς κατάφεραν να ξεπεράσουν όλα τα εμπόδια που τους παρουσιάστηκαν, με το σημαντικότερο όλων αυτό της απώλειας του Κέβιν Ντουράντ - ο οποίος τραυματίστηκε και αποχώρησε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου - ενώ στην τέταρτη περίοδο έχασαν (ξανά) και τον Κέβον Λούνι! Σαν να μην έφτανε αυτό, οι Ράπτορς ξέφυγαν με 103-97 ενώ απέμεναν 3.5 λεπτά για το φινάλε κι έμοιαζαν έτοιμοι για να πανηγυρίσουν τον τίτλο. Οι «πολεμιστές», όμως, δεν το έβαλαν κάτω και με τρία σερί τρίποντα (δύο από τον Κλέι Τόμπσον και ενδιάμεσα ένα από τον Στεφ Κάρι) έκανε το σκορ 103-106, ένα λεπτό πριν την εκπνοή του αγώνα! Ακολούθησε ένα καλάθι του Λάουρι (105-106) και μία σειρά από άσχημες επιθέσεις για τις δύο ομάδες, με τον Λάουρι να αστοχεί στο φινάλε στο σουτ που θα μπορούσε να δώσει τη νίκη και μαζί το πρωτάθλημα στους Ράπτορς! Από τους νικητές ξεχώρισαν ο Στεφ Κάρι με 31 πόντους (5 τρ.), ο Κλέι Τόμπσον με 26 (7τρ.), ενώ στο διάστημα που αγωνίστηκε ο Κέβιν Ντουράντ πρόλαβε να σημειώσει 11 πόντους (3 τρ.).  Οι Ράπτορς είχαν σε μεγάλη βραδιά τους Λέοναρντ (26 π με 2 τρίποντα και 12 ριμπάουντ). Γκασόλ (17 π. και 8 ριμπάουντ), Λάουρι (18π. και 6 ασίστ), Ιμπάκα (16π. και 6 ριμπάουντ), ΒανΒλιτ (11π. με 3 τρίποντα). Let's block ads! (Why?)