Πρωταθήτρια για 31η φορά η Μπενφίκα

Πρωταθλήτρια Πορτογαλίας για 31η φορά στην Ιστορία της στέφθηκε η Μπενφίκα στην τελευταία αγωνιστική (34η) του πρωταθλήματος. Με τους Οδυσσέα Βλαχοδήμο και Ανδρέα Σάμαρη στο αρχικό σχήμα (ο δεύτερος αντικαταστάθηκε στο 80΄), οι «Αετοί» της Λισαβόνας συνέτριψαν με 4-1 την Σάντα Κλάρα και πανηγύρισαν την κατάκτηση του τίτλου στην Primera Liga, που ήταν ο 5ος την τελευταία εξαετία! Η Πόρτο, που ήθελε ήττα της Μπενφίκα και δική της νίκη, κατάφερε στο φινάλε να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα και να πάρει το «τρίποντο» στο «Ντραγκάο» απέναντι στην Σπόρτινγκ Λισαβόνας (2-1). Οι φιλοξενούμενοι, που έπαιζαν με 10 παίκτες από το 17ο λεπτό, λόγω αποβολής του Μπόρχα, προηγήθηκαν με τον Φελίπε στο 61΄, αλλά «λύγισαν» μέσα σε 8 λεπτά (79΄-87΄), με τα γκολ των Περέιρα και Ερέρα.  Let's block ads! (Why?)