Έκανε το πρώτο βήμα το Μιλγουόκι

Γιάννης Ανττοκούνμπο και Μπρουκ Λόπεζ οδήγησαν το Μιλγουόκι στην πρώτη από τις τέσσερις νίκες που χρειάζονται επί του Τορόντο, για την πρόκριση στους τελικούς του ΝΒΑ. Οι «Μπακς» έκαναν το 1-0 στη σειρά των τελικών της Ανατολικής Περιφέρειας, επικρατώντας με 108-100 εντός έδρας και, πλέον, έχουν τον πρώτο λόγο για να διεκδικήσουν τον τίτλο του πρωταθλητή. Σε ματς που τα «Ελάφια» δεν είχαν καθόλου καλά ποσοστά από την περιφέρεια, τελικά κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση των «Ράπτορς» και να κάνουν το 1-0 στη σειρά. Ο Greek Freak τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους (7/16 σουτ, 9/12 βολές), 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 κοψίματα. Κορυφαίος, όμως, της βραδιάς, ήταν ο Μπρουκ Λόπεζ, ο οποίος έκανε ρεκόρ καριέρας με 29 πόντους και 11 ριμπάουντ. Αποκορύφωμα ήταν η παρουσία του στην τέταρτη περίοδο, διάστημα στο οποίο σημείωσε 13 πόντους με τους τρεις σημαντικότερους να έρχονται περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος, όταν με ένα μεγάλο τρίποντο έκανε το σκορ 104-100.Πολύτιμες βοήθειες προσέφεραν ο Μάλκολμ Μπρόγκντον με 15 πόντους και ο Νίκολα Μίροτιτς με 13. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Καγουάι Λέοναρντ με 31 πόντους, ενώ Κάιλ Λόουρι σημείωσε 30. Το Μιλγουόκι είχε 60 ριμπάουντ έναντι 46 του Τορόντο, με τα 15 εξ αυτών ήταν επιθετικά, έναντι μόλις 8 των Καναδών. Την ίδια στιγμή, είχαν μόλις 11/44 τρίποντα (25%), αλλά και 11 κοψίματα! Let's block ads! (Why?)