Πόλο: Εμπειρία και Αβραμίδου έστειλαν τον Ολυμπιακό στον τελικό της Euroleague

Το τέταρτο ευρωπαϊκό του τρόπαιο στη γυναικεία υδατοσφαίριση θα διεκδικήσει το μεσημέρι του Σαββάτου (20/04, 14:30) ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκες» μετά από ένα συγκλονιστικό πρώτο ημιτελικό της Euroleague, επικράτησαν με 8-7 της Βουλιαγμένης στον ελληνικό «εμφύλιο», έχοντας ως απόλυτη πρωταγωνίστρια την Αβραμίδου η οποία πέτυχε τέσσερα συνεχόμενα τέρματα! Αντίπαλος του Ολυμπιακού στον αγώνα που θα χαρίσει στη νικήτρια το τρόπαιο της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης θα είναι μία εκ των Πάντοβα - Σαμπαντέλ (οικοδέσποινα του τουρνουά), που παίζουν σε λίγο (14:15). Η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο και διατήρησε συνεχώς το προβάδισμα, όμως η αδυναμία του στον παίκτη παραπάνω και η εμπειρία των «ερυθρόλευκων» σε συνδυασμό με τον οίστρο της Αβραμίδου, έφεραν τα πάνω κάτω στο ματς. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (4-4), αλλά η Βουλιαγμένη ξαναπήρε προβάδισμα με τη Χυδηριώτη. Στη συνέχεια, όμως, ανέλαβε δράση η Άλκηστη Αβραμίδου, που με τρία αναπάντητα γκολ μέσα σε 1΄43΄΄, «γύρισε» το ματς. Ο ΝΟΒ, που είχε πρόβλημα να περάσει τη μπάλα στην Ξενάκη απέναντι στη σύνθετη «ερυθρόλευκη» άμυνα, βρήκε μία λύση με το τρίτο γκολ της Χυδηριώτη και το τρίτο οκτάλεπτο ολοκληρώθηκε 7-6, πριν η Αβραμίδου συνεχίσει το προσωπικό της... ρεσιτάλ, αυτή τη φορά με σουτ από μακριά, στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Παρά το χαμένο πέναλτι της Ελευθερίας Πλευρίτου (δοκάρι), η ομάδα του Χάρη Παυλίδη κράτησε σχετικά άνετα στην άμυνά της και υπερασπίστηκε το πολύτιμο προβάδισμα, καθώς το γκολ της Ξενάκη στα 19΄΄ απλά διαμόρφωσε το τελικό 8-7. Let's block ads! (Why?)