Στον τελικό του Διηπειρωτικού Κυπέλλου η ΑΕΚ

Πολύ εύκολη πρόκριση στον τελικό, στην πρώτη συμμετοχή της σε Διηπειρωτικό Κύπελλο, πήρε η ΑΕΚ. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι νίκησε άνετα στο Ρίο ντε Τζανέιρο με 86-64 την πρωταθλήτρια Λατινικής Αμερικής Σαν Λορέντσο και τη νύχτα της Κυριακής (17/2, 23:00) θα διεκδικήσει τον τίτλο απέναντι στο νικητή του ζευγαριού Φλαμένγκο–Όστιν Σπερς. Η Ένωση έχει μπροστά της την πρόκληση να γίνει η τρίτη ελληνική ομάδα, μετά τον Παναθηναϊκό (1996) και τον Ολυμπιακό (2013), που κατακτά το τρόπαιο. Ο πρώτος ημιτελικός διήρκεσε, ουσιαστικά, μόλις ένα ημίχρονο. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, που βρήκε την ελληνική ομάδα στο +5 (18-13), η Ένωση έσφιξε την άμυνά της, κράτησε στους 6 πόντους τους Αργεντινούς ως το 16΄ και τρέχοντας από το 27-19 ένα σερί 13-0 πέρασε με 40-19 στο 16΄. Με τη διαφορά να φτάνει ακόμη και στο +23 (45-22), η ΑΕΚ έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 45-26. Στην τρίτη περίοδο η Σαν Λορέντσο βρήκε λύσεις στην επίθεση, σημειώνοντας 28 πόντους, αλλά η αντίπαλός της δεν πήγε πίσω με αποτέλεσμα στο 30΄ το ταμπλό να γράφει 68-54. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ ενεργοποίησε ξανά την άμυνά της, στην επίθεση... έπιασαν δουλειά Θίοντορ και Σάκοτα και η διαφορά εκτοξεύτηκε ξανά, φτάνοντας στο +23 (83-60) τρία λεπτά πριν τη λήξη. Οι Τζέιμς και Σάκοτα, με 15 πόντους έκαστος, οδήγησαν τη «γραμμή πυρός» της ομάδας τους, έχοντας συμπαράσταση από τους Θίοντορ (12π.) και Σαντ-Ρος (10π.), ενώ από τη Σαν Λορέντζο, που τα... έσπασε στα τρίποντα (3/19), ξεχώρισε ο Τάκερ (17π.).