Νίκη με ανατροπή η Μπάγερν

Τέσσερις ημέρες πριν το πρώτο παιχνίδι των «16» του Champions League με τη Λίβερπουλ, η Μπάγερν έδειξε χαρακτήρα και με ανατροπή πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Άουγκσμπουργκ με 3-2, στην εναρκτήρια συνάντηση της 22ης ημέρας. Η ομάδα του Νίκο Κόβατς, αν και βρέθηκε να χάνει με 1-2 κατάφερε να «γυρίσει» το ματς και να πάρει τους τρεις βαθμούς, με τους οποίους πλησίασε στο -2 την πρωτοπόρο Ντόρτμουντ (με αγώνα περισσότερο) και μπήκε για τα καλά στο... κόλπο του τίτλου. Πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Κομάν, που πέτυχε δύο γκολ στο πρώτο μέρος (17΄, 45΄+3), ενώ στις αρχές του β΄ ημιχρόνου, ο Αλάμπα (53΄) έφερε την ολική ανατροπή στο σκηνικό. Για τους γηπεδούχους, που παραμένουν σε δυσχερή θέση στο βαθμολογικό πίνακα και η αποψινή ήταν η δεύτερη σερί ήττα μετά το 0-4 από τη Βέρντερ Βρέμης, είχαν σκοράρει οι Γκορέτσκα (αυτογκόλ) στο πρώτο λεπτό και Γουόν στο 23΄.