Στίβος: Δεύτερη η Στεφανίδη στο Diamond League του Μπέρμιγχαμ

Σε... χαμηλές πτήσεις έμειναν οι κυρίες του άλματος επί κοντώ στο Diamond League του Μπέρμινχαμ, όπου ο πήχης δεν ανέβηκε πάνω από τα 4,62μ., κυρίως εξαιτίας του αντίθετου ανέμου που δεν διευκόλυνε τις αθλήτριες να ανέβουν σε μεγαλύτερα ύψη. Η Κατερίνα Στεφανίδη ξεκίνησε τον αγώνα από τα 4,52 μέτρα τα οποία ξεπέρασε με την πρώτη προσπάθεια και στη συνέχεια είχε μια αποτυχημένη στα 4,62μ., ύψος το οποίο άφησε στη συνέχεια και επιχείρησε στα 4,62μ. όπου είχε δύο αποτυχημένες προσπάθειες και ολοκλήρωσε το αγώνα της καταλαμβάνοντας τη δεύτερη θέση. Νικήτρια ήταν η Σάντι Μόρις (ΗΠΑ) με 4,62μ και τρεις αποτυχημένες προσπάθειες στα 4,72μ. Η «ασημένια» στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Βερολίνου, Νικόλ Κυριακοπούλου, πέρασε με την πρώτη προσπάθεια τα 4,40μ., ενώ στη συνέχεια απέτυχε να ξεπεράσει τα 4,52μ. μένοντας στην τρίτη θέση, αλλά συμπληρώνοντας τους απαραίτητους βαθμούς και πλέον βρίσκεται στην 12άδα του τελικού της σειράς των αγώνων. Έτσι, οι… διαφορές για την αθλήτρια που θα κατακτήσει το διαμάντι θα λυθούν στον τελικό της Ζυρίχης (Ελβετία), στις 30 Αυγούστου (19:10). Στο άλμα εις μήκος, το οποίο δεν ήταν στο επίσημο πρόγραμμα αλλά έγινε προς τιμήν του Βρετανού Ολυμπιονίκη Γκρεγκ Ράδεφορντ, ο οποίος τερμάτισε την καριέρα του με αυτόν τον αγώνα, αγωνίστηκε και ο πρωταθλητής Ευρώπης, Μίλτος Τεντόγλου. Ο πρωταθλητής μας είχε καλύτερο άλμα στα 7,82μ. που του έδωσε την έκτη θέση, ενώ νικητής ήταν ο Λούβο Μανιονόγκα (Νότια Αφρική) με 8,53μ., επίδοση που αποτελεί ρεκόρ μίτινγκ. Το φετινό Diamond League ολοκληρώνεται σε δύο πόλεις, στις 30/8 στη Ζυρίχη και στις 31/8 στις Βρυξέλλες.