Κυπελλούχος Αγγλίας η Τσέλσι

Το γκολ-πέναλτι του Εντέν Αζάρ χάρισε το 8ο κύπελλο Αγγλίας στην Τσέλσι. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε ήταν η μεγάλη νικήτρια στον τελικό της διοργάνωσης που διεξήχθη στο Γουέμπλεϊ με 1-0 επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ήταν το πρώτο τρόπαιο μετά το 2012 για τους «μπλε», στον 137ο καταληκτικό αγώνα του αρχαιότερου ποδοσφαιρικού θεσμού της Μεγάλης Βρετανίας. Ο τελικός «σφραγίστηκε» στο 22ο λεπτό, με το πέναλτι που κέρδισε ο Αζάρ από μαρκάρισμα του Φιλ Τζόουνς, ο οποίος θα έπρεπε να είχε αποβληθεί από τον Μάικλ Όλιβερ. Ο αμυντικός της Γιουνάιτεντ ακτίκρισε την κίτρινη κάρτα για το μαρκάρισμά του στο Βέλγιο διεθνή, ο οποίος ξεγέλασε τον Ντε Χέα από τα 11 βήματα και με το γκολ αυτό η Τσέλσι πανηγύρισε. Το τρόπαιο αυτό, μάλιστα, «έσωσε» κατά κάποιο τρόπο την χρονιά για τους Λονδρέζους, που μετά την κατάκτηση του τίτλου της σεζόν 2016/2017, περιορίστηκαν εφέτος στην 5η θέση κι έμειναν εκτός Champions League. Οι «μπέμπηδες» προσπάθησαν μετά το γκολ και κυρίως στο β΄ μέρος να αντιδράσουν, αλλά η άμυνα της Τσέλσι ήταν εξαιρετική στο μεγαλύτερο διάστημα του τελικού. Η Γιουνάιτεντ είχε ευκαιρίες με τους Ράσφορντ και Πογκμπά, αλλά και ένα γκολ του Αλέξις Σάντσες που ακυρώθηκε μετά από εξέταση του VAR για οφσάιντ. Ο Μουρίνιο τα έπαιξε όλα για όλα στα τελευταία 15 λεπτά ρίχνοντας στο ματς τους Λουκάκου, Μαρσιάλ, ωστόσο, κανείς τους δεν κατάφερε να βοηθήσει ουσιαστικά. Οι συνθέσεις: ΤΣΕΛΣΙ (Αντόνιο Κόντε): Κουρτουά, Αθπιλικουέτα, Κέιχιλ, Ρούντιγκερ, Μόουζες, Φάμπρεγας, Καντέ, Μπακαγιόκο, Μάρκος Αλόνσο, Αζάρ (90΄ Γουίλιαν), Ζιρού (89΄ Μοράτα)ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ (Ζοζέ Μουρίνιο): Ντε Χέα, Γιανγκ, Τζόουνς (87΄ Μάτα), Σμόλινγκ, Βαλένσια, Πογκμπά, Ερέρα, Μάτιτς, Σάντσες, Λίνγκαρντ (73΄ Μαρσιάλ), Ράσφορντ (73΄ Λουκάκου)