LIVE: Παναθηναϊκός – Ρεάλ Μαδρίτης

Τελικά το σουτ του Γκάμπριελ μετρήθηκε για τρίποντο. Άρα, 32-30.31-30 με τον Γκάμπριελ.Με βολές του Ρέγες το σκορ έγινε 29-30.Νέο κάρφωμα Πέιν, πάλι από ασίστ Ντένμον και 29-28.Με 1/2 ο Ταβάρες το 27-28.9 επιθετικά ριμπάουντ έχει ως τώρα η Ρεάλ.Βροντώδες κάρφωμα από τον Πέιν για την ισοφάριση.Εύστοχος από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας» ο Ρούντι και 25-27.Έχασε τη βολή.Ο Πέιν ισοφάρισε, πήρε και το φάουλ.Πάλι ο Ρέγες, με επιθετικό ριμπάουντ, δίνει το προβάδισμα (23-25). Τάιμ άουτ ο Πασκουάλ.Ισοφάρισε με βολές ο Ρέγες.Ο Τζέιμς το 23-21.Ο Κάρολ ισοφάρισε με τρίποντο, 21-21.Χωρίς σκορ ακόμη στο 2ο δεκάλεπτο.Με φόλοου του Ράντολφ το 21-18.Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 21-16, χάρις στο τρίποντο του Σίνγκλετον.Ο Ρούντι μειώνει κι άλλο, 18-16 με 2/2 βολές.Ο Ταβάρες με μία βολή το 18-14.Ο Ράντολφ το 17-13 με τρία επιθετικά ριμπάουντ στην ίδια φάση.Με βολή του Παππά (1/2) γίνεται το 17-11.Ο Αγιόν μειώνει σε 16-11.Με 1/2 από τον Αντετοκούνμπο το 16-8.15-8 με 1/2 ο Αγιόν.15-7 από τον Αμερικανό.Κάρφωμα και φάουλ από τον Γκιστ.'Ολες μέσα και 12-7.Τρεις βολές για τον Σίνγκλετον.Με βολές του Αντετοκούνμπο το 9-7.Ισοφάρισε με τρίποντο ο Τέιλορ.Ο Λοτζέσκι το 7-4.Δύο φάουλ ο Tζέιμς, στη θέση του ο Λοτζέσκι.Τρίποντο του Καλάθη και 5-4.Ο Τέιλορ το 2-4.Ισοφάρισε ο Τζέιμς, 2.5 λεπτά μετά την έναρξη.Έγινε το τζάμπολ, πρώτη επίθεση για τον Παναθηναϊκό.Ο Παναθηναϊκός θα ξεκινήσει με τους Καλάθη, Τζέιμς, Αντετοκούνμπο, Σίνγκλετον και Γκιστ, η Ρεάλ με Ντόντσιτς, Κοζέρ, Τέιλορ, Τόμπκινς, Αγιόν.Σε λίγο ξεκινά το παιχνίδι, σε ένα γήπεδο που δεν πέφτει... καρτφίτσα.Από τον Παναθηναϊκό εκτός έμεινε ο Λεκαβίτσιους, αλλά επανεμφανίζεται ο Κέι Σι Ρίβερς.Από τη Ρεάλ Μαδρίτης θα απουσιάσει και απόψε το δίδυμο των πλέι μέικερ, Γιουλ και Καμπάσο. Διαιτητές είναι οι Ράντοβιτς (Κροατία), Μπελόσεβιτς (Σερβία) και Μπολτάουζερ (Σλοβενία).Νωρίτερα σήμερα το πειθαρχικό όργανο της Euroleague τιμώρησε τον Δημήτρη Γιαννακόπουλο με νέο πρόστιμο, 120.000 ευρώ. Παρά ταύτα, ο ιδιοκτήτης της ΚΑΕ Παναθηναϊκός βρίσκεται κι απόψε στις εξέδρες του ΟΑΚΑ.Κατάμεστο και καταπράσινο κι απόψε το ΟΑΚΑ, από ένα κοινό που παραληρεί και δημιουργεί μια ατμόσφαιρα μοναδική για τα ευρωπαϊκά (και όχι μόνο) δεδομένα.Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έκανε επίδειξη δύναμης στο προχθεσινό παιχνίδι, διαλύοντας τους Ισπανούς με 95-67 και απόψε καλείται να υπερασπιστεί την έδρα του, να φτάσει στο 2-0 και να βάλει το νερό στο αυλάκι της πρόκρισης.Καλησπέρα. Αν η αρχή είναι το ήμισι του παντός, τότε ο Παναθηναϊκός έχει κάνει τη... μισή δουλειά απέναντι στη Ρεάλ και απόψε καλείται για τη δεύτερη σερί νίκη επί της «βασίλισσας», ώστε να αποκτήσει προβάδισμα πρόκρισης για το φάιναλ 4 του Βελιγραδίου.