Euroleague: «Κατάπιε» την Κίμκι ο Παναθηναϊκός (93-65)

Με... κεκτημένη ταχύτητα από το ΣΕΦ και τη νίκη επί του Ολυμπιακού, ο Παναθηναϊκός «κατάπιε» την Κίμκι στο ΟΑΚΑ (93-65) και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 4-3 στο ξεκίνημα της Euroleague.Μπροστά σε περισσότερους από 10.000 οπαδούς τους οι «πράσινοι» έδωσαν συνέχεια στο «διπλό» της περασμένης Παρασκευής επί του «αιωνίου» αντιπάλου τους και, πλέον, με τη ψυχολογία στα ύψη θα ταξιδέψουν για την Κωνσταντινούπολη, όπου την Πέμπτη θα αντιμετωπίσουν την Αναντολού Εφές με στόχο να φτάσουν στην 5η εφετινή τους νίκη.Μπάσκετ σεμιναριακού επιπέδου σε άμυνα κι επίθεση έπαιξε ο Παναθηναϊκός εναντίον την Κίμκι (προερχόταν από 5 νίκες σε 6 ματς) σε όλο το 40λεπτο, πραγματοποιώντας μακράν το καλύτερο του ματς στη διοργάνωση. Όλοι οι παίκτες που χρησιμοποίησε ο Ισπανός τεχνικός εκτέλεσαν κατά γράμμα τις εντολές του, ιδιαίτερα στην άμυνα με τον Αντετοκούνμπο να εξουδετερώνει τον Σβεντ (ήταν πολύ καλός και επιθετικά με 9 πόντους) και με τις βοήθειες που υπήρχαν πάνω του, αλλά και στον Άντερσον, η αθηναϊκή ομάδα δεν επέτρεψε στα «πρώτα βιολά» των Ρώσων να απειλήσουν (ο Σβεντ άρχισε να βρίσκει το δρόμο προς το καλάθι αφού το ματς είχε σχεδόν κριθεί)Αυτός, όμως, που έβαλε την υπογραφή του στο ματς με την Κίμκι ο Μάρκους Ντένμον. Ο Αμερικανός, ο οποίος δεν αγωνίστηκε ούτε λεπτό με τον Ολυμπιακό και μέχρι τώρα στην Euroleague ήταν σχεδόν... αόρατος, έκανε το ματς της ζωής του με 24 πόντους (7/9 τρίποντα) οδηγώντας την ομάδα του στην 4η νίκη της. Εξαιρετικός σε ένα ακόμη ματς ο Νικ Καλάθης με 11 πόντους και 11 ασίστ, ενώ 12 πέτυχε ο Γκιστ και 10 ο Λοτζέσκι. Οι 17 πόντοι του Σβεντ ήρθαν στο δεύτερο μέρος (κυρίως) κι ενώ η άμυνα είχε χαλαρώσει επάνω του.Απόλυτα προσηλωμένη στο πλάνο της έμεινε σε ολόκληρο το 40λεπτο η ομάδα του Πασκουάλ. Από το ξεκίνημα μέχρι το τέλος του ματς κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά πόντων, την οποία όχι μόνο διατήρησε μέχρι το τέλος, αλλά στο δεύτερο μέρος έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη φτάνοντας να προηγείται ακόμη και με 27 πόντους.Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν κάπως στην άμυνα και έδωσαν την ευκαιρία στους Ρώσους να μειώσουν σε 76-58, αλλά δεν κινδύνεψαν σε καμία περίπτωση.