Euroleague: Ο Τζέιμς γλίτωσε τον Παναθηναϊκό από την αυτοκτονία

Με τον Μάικ Τζέιμς να «ντύνεται»... Μάικλ Τζόρνταν και να παίρνει το τελευταίο σουτ σχεδόν σε νεκρό χρόνο, ο Παναθηναϊκός νίκησε στο ΟΑΚΑ την Ούνιξ Καζάν 83-82.Οι «πράσινοι» ήταν κακοί, ειδικά στην άμυνα, αλλά πήραν τη νίκη σε έναν αγώνα στον οποίο κυνηγούσαν τους Ρώσους σχεδόν σε όλη τη διάρκειά του.Η ομάδα του Πασούτιν ήταν μπροστά σχεδόν σε ολόκληρο το παιχνίδι, αλλά έχασε περίπου με τον τρόπο που είχε νικήσει τον Παναθηναϊκό στη Ρωσία.Το «τριφύλλι» πανηγύρισε τη 14η νίκη σε 23 αγώνες και εδραίωσε την παρουσία του στην πρώτη πεντάδα, ενώ η «αδιάφορη» ομάδα από το Καζάν «έπεσε» στο 7-16.Ιδιαίτερη κριτική για τον αγώνα δεν μπορεί να γίνει. Ο Παναθηναϊκός ήταν κακός κι αν έχανε θα ήταν μια δίκαιη ήττα, καθώς οι περισσότεροι παίκτες του βρέθηκαν σε άσχημη βραδιά.Αμυντικά ήταν ευάλωτος, όπως μαρτυρούν εύγλωττα οι 46 πόντοι που είχε δεχθεί στο ημίχρονο, ενώ επιθετικά όσο δεν έμπαιναν τα τρίποντα (12/29 συνολικά) η εικόνα του ήταν... απελπισία.Εκτός του ήρωα της τελευταίας στιγμής, που όμως ήταν κακός στο διάστημα που προηγήθηκε, τον Παναθηναϊκό κράτησε ο Γιάννης Μπουρούσης κατά κύριο λόγο (15 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και τα τρίποντα των Ρίβερς, Σίνγκλετον στο τέλος, με τους γηπεδούχους να μετρούν 6/8 από τα 6,75 στο τελευταίο δεκάλεπτο.Το ζητούμενο για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ είναι να αφυπνιστεί, καθώς ακολουθούν δύο δύσκολοι εκτός έδρας αγώνες, στη Λιθουανία με τη Ζαλγκίρις και την Τουρκία με την Νταρουσάφακα.