«Τρίποντα» για τις ομάδες της ιταλικής πρωτεύουσας

Η Λάτσιο είχε εύκολη νύχτα στη Σαρδηνία απέναντι στη γηπεδούχο Κάλιαρι, της οποίας επιβλήθηκε με 3-0 και παρέμεινε σε τροχιά διεκδίκησης ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου. Η Κάλιαρι έχασε μετά από 5 αγωνιστικές και κινδυνεύει με υποβιβασμό. Η Λάτσιο τελείωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες, μετά την αποβολή του Μάρουσιτς στο 89ο λεπτό. Στον πάγκο των γηπεδούχων έμειναν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης οι Λυκογιάννης και Κουρφαλίδης. Με γκολ του Έιμπραχαμ στο πρώτο ημίχρονο η άλλη ομάδα της πρωτεύουσας, η Ρόμα, νίκησε στο «Ολίμπικο» την Αταλάντα με 1-0 κι έπιασε τους «Μπργκαμάσκι» στην πέμπτη θέση, παραμένοντας στη διεκδίκηση μιας θέσης στην τετράδα. Αποτελέσματα και σκόρερ:  Ίντερ-Σαλερνιτάνα 5-0 (22΄, 40΄, 56΄ Μαρτίνες, 64΄, 69΄ Τζέκο) Ουντινέζε-Σαμπντόρια 2-1 (4΄ Ντεολοφέου, 12΄ Ουντόγκι - 13΄ Καπούτο) Ρόμα-Αταλάντα 1-0 (32΄ Έιμπραχαμ) Κάλιαρι-Λάτσιο 0-3 (19΄ πεν. Ιμόμπιλε, 42΄ Λουίς Αλμπέρτο, 62΄ Άντερσον) Adblock test (Why?)