Η άλλη… κλάση του Ιντέγε

Ο «Μαύρος Πάνθηρας» του ρόστερ του Ολυμπιακού παραμένει ο κορυφαίος φορ στο ελληνικό πρωτάθλημα και αυτό δεν το πιστοποιούν μόνο οι αριθμοί του. Τα νούμερα που έχει φέτος είναι για τα καλά πιο πάνω από τα περσινά. Δεν έχουμε φτάσει καν στα μισά της χρονιάς στην Λίγκα και έχει ήδη σχεδόν τον ίδιο αριθμό τερμάτων με όλη την περασμένη σεζόν! Ο Ιντέγε Μπράουν δείχνει να διανύει ένα εξαιρετικό πρώτο τετράμηνο (σ.σ. εάν υπολογίζουμε βέβαια και το καλοκαίρι και τα ματς της Ευρώπης ήδη ο Ολυμπιακός έχει μπει στον έκτο μήνα των ποδοσφαιρικών υποχρεώσεών του) και δικαιολογεί απόλυτα όλον τον νέο μεταγραφικό... θόρυβο που έχει ξεσπάσει γύρω από το όνομά του και το γεγονός πως η τιμή του έχει πάει πάνω από τα 12 - 13 εκατ. ευρώ. Ο Ιντέγε κόντρα στον Λεβαδειακό σκόραρε για 2ο σερί ματς μετά το παιχνίδι Κυπέλλου με τον ΑΟ Χανίων. Στο πρωτάθλημα έχει φτάσει αισίως τα 9 γκολ και έχει και 1 ασίστ. Ο ΝΙΓΗΡΙΑΝΟΣ ΠΕΡΥΣΙ Έχει σημασία να δούμε τα περσινά πεπραγμένα του διεθνούς επιθετικού στην Λίγκα. Είχε 1.936 λεπτά συμμετοχής, 10 γκολ σε 43 τελικές, 6 ασίστ, 38 πάσες και 9 κλεψίματα. Δεν μπορεί να ισχυριστεί κανείς πως οι αριθμοί αυτοί δεν είναι καλοί, ειδικά εάν αναλογιστεί πως για ένα σημαντικό διάστημα ήταν και ιδιαίτερα ντεφορμαρισμένος και κουρασμένος από συνεχή ματς. Ο ΙΝΤΕΓΕ ΦΕΤΟΣ Φέτος λοιπόν οι αριθμοί του έχουν... εκτοξευθεί! Σε 767 λεπτά στην Λίγκα έχει 9 γκολ σε 20 τελικές! Έχει 1 ασίστ, 16 πάσες και 1 κλέψιμο και μάλιστα έχοντας παίξει 1.169 λεπτά λιγότερα συγκριτικά με την περίοδο που μας πέρασε! Όλα αυτά φυσικά δείχνουν πολύ πιο μεγάλη προσπάθεια και ακόμα πιο σκληρή δουλειά, σαφώς ανεβασμένη ψυχολογία και αυτοπεποίθηση αλλά και το κατάλληλο φορμάρισμα στην σωστή εποχή. ΑΠΟ 29 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΣΚΟΡΑΡΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ Εάν εξαιρέσει κανείς το 0-0 με την Κέρκυρα εντός συνόρων ο Ιντέγε Μπράουν σκοράρει διαρκώς από τις 29 Οκτωβρίου μέχρι και σήμερα! Γκολ με Ατρόμητο, βρήκε δίχτυα με Παναθηναϊκό, σκόραρε στο Κύπελλο με τον ΑΟ Χανίων και "τρύπησε" δύο φορές τα δίχτυα του Λεβαδειακού (σ.σ. το πρώτο γκολ με ανάποδο ψαλιδάκι είναι απλά εξαιρετικό)! Μία συχνότητα και επιθετική συνέπεια σίγουρα αξιοζήλευτη. ΔΕΝ ΕΧΑΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ, ΠΟΙΟ ΤΟ ΜΕΙΟΝ ΤΟΥ Ο Ιντέγε δεν απώλεσε κανένα από τα αγωνιστικά στοιχεία που χαρακτηρίζουν στο παιχνίδι του. Είναι και φέτος ένας φορ που τρέχει πολύ, πιέζει κλέβει μπάλες και κάνει πολλή και αθόρυβη δουλειά στο γήπεδο πέραν των γκολ. Δεν είναι ο κλασικός φορ που μένει στο... κουτί. Είναι ένας πιο περιφερειακός επιθετικός. Γρήγορος και "μπουκαδόρος". Θα βγει πολλές φορές εκτός περιοχής να κυνηγήσει αντίπαλο ή να βοηθήσει στην ανάπτυξη ή να ζητήσει μπάλα. Ωστόσο, ένα μείον που έχει και είναι βασικό παραμένει η επιπολαιότητα που τον χαρακτηρίζει κάποιες φορές στην τελική προσπάθεια. Ορισμένες στιγμές ενώ είναι σε θέση βολής δεν είναι αποτελεσματικός. Μπορεί να χάσει ένα ιδιαίτερα εύκολο γκολ. Έχει αποδείξει όμως πως είναι ένας φορ που τα δύσκολα τέρματα τα βάζει. ΠΟΣΟ ΑΠΕΧΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΤΟΥ ΡΕΚΟΡ Ο Ιντέγε έχει φέτος σε 18 ματς στο σύνολο 11 γκολ 3 ασίστ. Η κορυφαία του επίδοση σε επίπεδο Ευρώπης είναι την χρονιά 12-13. Τότε είχε στο σύνολο 21 γκολ σε 40 αναμετρήσεις. Ακόμα είχε και 3 ασίστ. Ο Αφρικανός έχει ακόμα τον χρόνο να φτάσει το ατομικό του αυτό ρεκόρ ή και να το ξεπεράσει! ΑΥΞΗΤΙΚΕΣ ΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΙΛΙΒΟΓΕΒΙΤΣ ΚΑΙ ΣΕΜΠΑ Εκτός από τον Ιντέγε βέβαια υπάρχουν και άλλοι ερυθρόλευκοι με limit up στους αριθμούς, τις επιδόσεις τους και το αγωνιστικό τους πρόσωπο στο πρωτάθλημα. Χαρακτηριστικά παραδείγματα είναι αυτά των Λούκα Μιλιβόγεβιτς και Σεμπά. Ειδικά ο Βραζιλιάνος έχει τρομερή βελτίωση πάντα σε σχέση με ότι βλέπαμε πέρυσι. Πηγή: gazzetta.gr