«Χ» πρόκρισης αλλά με τη ψυχή στο στόμα για τη Λίβερπουλ

Όλα ανοιχτά για την πρόκριση στους «16» του Europa League!  Άουγκσμπουργκ (με βασικό και καλό τον Σταφυλίδη) και Λιβερπουλ έμειναν στο 0-0 στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι και τα πάντα θα κριθούν στον επαναληπτικό του Άνφιλντ (την επόμενη Πέμπτη).

Οι κόκκινοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι –ειδικά στο δεύτερο μέρος- έφτασαν κοντά στο γκολ, αλλά ο Στάριτζ σπατάλησε τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν. Η ασφυκτική πίεση των Άγγλων παραλίγο να φέρει αυτογκόλ για τους Γερμανούς, οι οποίοι στο δεύτερο 45λεπτο φοβήθηκαν περισσότερο την αναμέτρηση και περιορίστηκαν ως επί το πλείστον σε παθητικό ρόλο.

Εκεί όμως που θα μπορούσε η ομάδα του Κλοπ να θεωρηθεί –εν μέρει- αδικημένη, βάσει εικόνας και ευκαιριών, ήρθε η φάση του 87ου λεπτού (κι ενώ λίγο νωρίτερα η βολίδα του Μορένο είχε βρει «εμπόδιο» στον αντίπαλο τερματοφύλακα) να τους υπενθυμίσει πως θα μπορούσε τα πράγματα να ήταν και χειρότερα. Πώς; Αν η μπάλα στο σουτ του Ντονγκ- Γουόν Γι είχε βρει δίχτυα κι όχι το δοκάρι του Μινιολέ, διατηρώντας ως το τέλος το 0-0.