«Εξαφανίζεται» η Ρεάλ στην Ισπανία

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε από το Σαν Σεμπαστιάν νικώντας τη Σοσιεδάδ με 2-0 στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής και δείχνοντας ότι πολύ δύσκολα θα χάσει το πρωτάθλημα φέτος. Η πρωτοπόρος της LaLiga χτύπησε δύο φορές στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με τους Βινίσιους (47΄) και Γιόβιτς (57΄), φτάνοντας στην έκτη συνεχή και διευρύνοντας το αήττητό της για όγδοη στη σειρά αναμέτρηση στο ισπανικό πρωτάθλημα. Από την πλευρά τους, οι Βάσκοι υπέστησαν δεύτερη συνεχή ήττα και συνολικά τρίτη αλλά παραμένουν κοντά στη δεύτερη θέση και τη Σεβίλη. Νωρίτερα, η πρωταθλήτρια Ατλέτικο γνώρισε ήττα-σοκ με 2-1 στην έδρα της από τη Μαγιόρκα κι έμεινε 10 βαθμούς πίσω από τη συμπολίτισσα Ρεάλ, με παιχνίδι λιγότερο. Ο Ντιέγκο Σιμεόνε παρέταξε τους «ροχιμπλάνκος» με πολλές αλλαγές λόγω του «τελικού» με την Πόρτο στο Τσάμπιονς Λιγκ, αλλά παρότι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Κούνια στο 68΄, ύστερα... έσβησαν τη μηχανή και η Μαγιόρκα ισοφάρισε στο 80΄ με τον Ρούσο. Η Ατλέτικο βγήκε μαζικά στην επίθεση μετά το 1-1 και στις καθυστερήσεις ο Κούμπο έφυγε στην κόντρα και ολοκλήρωσε τη μεγάλη έκπληξη. Adblock test (Why?)