Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Τα πρόσωπα που «σημάδεψαν» την 3η ημέρα

Η οικογένεια Αμπε στην Ιαπωνία στο εξής θα κατέχει μία ξεχωριστή θέση στην Ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων, αλλά και στις καρδιές των συμπατριωτών της. Με διαφορά λίγων λεπτών η Ούτα και ο Χιφούμι πανηγύρισαν από ένα χρυσό μετάλλιο στη διοργάνωση, επικρατώντας στα -52κ. και στα -66κ. του τζούντο, αντίστοιχα! Νωρίτερα, ήταν ο συμπατριώτης τους, ο 22χρονος Γιούτο Χοριγκόμε, ο οποίος «άφησε το σημάδι του» στην κορυφαία αθλητική διοργάνωση του πλανήτη, όντας ο πρώτος Ολυμπιονίκης στο νεοεισελθέν, στο πρόγραμμα των Αγώνων, άθλημα του σκέϊτμπορντ. Στα πρόσωπα της σημερινής 3ης ημέρας, κατατάσσεται αναμφισβήτητα και η Ολλανδή, Ανεμιέκ Φαν Φλέουτεν. Η πρωταθλήτρια της ποδηλασίας δρόμου πανηγύρισε έξαλλα μόλις τερμάτισε, θεωρώντας ότι είχε κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο, χωρίς να έχει αντιληφθεί ότι η Άννα Κιζενχόφερ από την Αυστρία είχε ολοκληρώσει τον αγώνα σχεδόν ένα λεπτό (!) νωρίτερα. Χρειάστηκε να περάσουν μερικά δευτερόλεπτα για να συνειδητοποιήσει ότι ήταν δεύτερη, κατηγορώντας για τη... σύγχυσή της τους διοργανωτές, λέγοντας: «Δεν υπήρχε επικοινωνία σήμερα. Δεν γνωρίζαμε τα κενά, άκουσα ότι απέμεναν 45 δευτερόλεπτα από τον τερματισμό, ενώ, στην πραγματικότητα, η χρονική απόσταση ήταν περισσότερα από δύο λεπτά». Η ημέρα έκρυβε και πολλές εκπλήξεις. Μία από αυτές είχε... προέλευση από την Τυνησία και σημειώθηκε στην κολύμβηση, με τον 18χρονο Αχμέντ Χαφναουϊ, να στέφεται χρυσός Ολυμπιονίκης στα 400 μέτρα ελεύθερο, «υποχρεώνοντας» τον θρυλικό Μάικλ Φελπς να τον «αποθεώσει. Ο Τυνήσιος «έπεσε» στον τελικό από τον όγδοο διάδρομο, αλλά παρ΄ όλα αυτά τερμάτισε πρώτος, μπροστά από τους Αμερικανούς και τους Αυστραλούς συναθλητές του, οι οποίοι ήταν και τα φαβορί για τα μετάλλια. Adblock test (Why?)