Βόλεϊ: Σε Ολυμπιακό και Φοίνικα τα ντέρμπι

Ο Φοίνικας Σύρου, μετά από Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ νίκησε και τον Παναθηναϊκό, με το εμφατικό 3-0 σετ μάλιστα, στο ντέρμπι του... αήττητου που διεξήχθη στην Ερμούπολη, για την 6η αγωνιστική. Είναι η πρώτη φορά στην ιστορία της Volley League που ο Φοίνικας μένει μόνος αήττητος μετά την 6η αγωνιστική έχοντας μάλιστα νικήσει τα μεγάλα φαβορί Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ. Και όλα αυτά χωρίς τον Θανάση Πρωτοψάλτη, που στο ζέσταμα αισθάνθηκε ενοχλήσει στους κοιλιακούς και τη θέση του πήρε ο Βασίλης Κωστόπουλος, ο οποίος μαζί με τον Δημήτρη Γκαρά έδωσαν ρεσιτάλ στην υποδοχή. Η επίθεση ήταν έργο του Ζίγκα Στερν, αλλά και του Ιβάν Ράιτς, ενώ όταν κόλλησε ο Βραζιλιάνος πασαδόρος Ράντκε Μουρίλο, ο νεοαποκτηθείς Λυκούργος Ρούσης κατάφερε να δώσει λύσεις. Ο Παναθηναϊκός έκανε τη χειρότερη εφετινή του εμφάνιση, είχε κακή υποδοχή και δεν βρήκε ρυθμό στο σερβίς με αποτέλεσμα να γνωρίσει βαριά ήττα. Το άλλο ντέρμπι της ημέρας είχε χρώμα «ερυθρόλευκο». Ο Ολυμπιακός πέρασε από το κλειστό της Πυλαίας επίσης με νίκη 3-0 σετ απέναντι στο γηπεδούχο ΠΑΟΚ και σε συνδυασμό με την ήττα του Παναθηναϊκού έμεινε μόνος πρώτος, αλλά ο Φοίνικας έχει έναν λιγότερο. Κορυφαίοι του Ολυμπιακού ήταν ο Νίκολα Μιγιάηλοβιτς και ο Κώστας Στιβαχτής. Οι «ερυθρόλευκοι» άντεξαν την πίεση στο 1ο σετ και παρότι βρέθηκαν με την «πλάτη στον τοίχο» (24-25, 25-27, 26-27) κατάφεραν να πάρουν το σετ (29-27), με επίθεση του Έγκλεσκλανς και δύο άσσους του Φρομ στον Σωτηρίου. Μετά την κατάκτηση του 1ου σετ ο Ολυμπιακός απέκτησε αυτοπεποίθηση και μεγαλύτερη ταχύτητα, πίεσε στο σερβίς και στο μπλοκ και είχε πολλές λύσεις στην επίθεση. Αντίθετα, ο ΠΑΟΚ μετά την απώλεια του 1ου σετ έβγαλε απογοήτευση, ενώ στο 10-18 του 2ου σετ έγινε αλλαγή ο νέος πασαδόρος, Ζουλιέν Πριγέν, ο οποίος σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις έπαθε τράβηγμα στη γάμπα. Ο Γάλλος επέστρεψε στο 3ο σετ, αλλά στο 1-2 αντικαταστάθηκε για δεύτερη και τελευταία φορά και τη θέση του πήρε ο Κομητούδης. Let's block ads! (Why?)