Bundesliga: «Αντίο» στον τίτλο είιπε η Ντόρτμουντ μετά το «βαρύ» 4-2 από την Γκλάντμπαχ

Ο δεύτερος γύρος της Bundesliga (18η αγωνιστική) ξεκίνησε με τη μεγάλη νίκη της Γκλάντμπαχ επί της Ντόρτμουντ με 4-2, αποτέλεσμα που ουσιαστικά θέτει εκτός τίτλου τους «Βεστφαλούς» από πάρα πολύ νωρίς. Η Γκλάντμπαχ πανηγύρισε την τρίτη της νίκη στα τέσσερα τελευταία ματς (έχει και μία ισοπαλία), γεγονός που της έδωσε τη δυνατότητα ν΄ ανέβει στην 4η θέση της κατάταξης (31 βαθμούς έναντι 29 της αποψινής της αντιπάλου) και να μπει για τα καλά στο παιχνίδι της εξόδου στο Champions League της επόμενης περιόδου. Το ματς ήταν εξαιρετικό στο πρώτο 45λεπτο, με 4 γκολ κι ένα ακυρωθέν για τους γηπεδούχους στο 3΄ (ακυρώθηκε με την χρήση του VAR για επιθετικό φάουλ). Η Ντόρτμουντ με τον Χάαλαντ να βρίσκει δύο φορές δίχτυα μέσα σε 7 λεπτά κατάφερε να μετατρέψει το εις βάρος της 1-0, σε 2-1, αλλά ο Ελβέντι με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έφερε το ματα στα ίσια στο 32΄. Με την έναρξη του β΄ μέρους, ο Αλγερινός αμυντικός, Ραμί Μπενσεμπαϊνί έδωσε προβάδισμα στην Γκλάντμπαχ και τα πάντα τελείωσαν στο 78΄ με το τέρμα του Τουράμ, ο οποίος είχε περάσει αλλαγή 10 λεπτά νωρίτερα. Η Ντόρτμουντ έμεινε για τρίτο σερί ματς χωρίς νίκη και μετά τη δεύτερη σερί εκτός έδρας ήττα της (προηγήθηκε το 2-1 από την Λεβερκούζεν) κινδυνεύει να βρεθεί στο -13 από την Μπάγερν, σε περίπτωση νίκης των «Βαυαρών» την Κυριακή (24/01) στην έδρα της ουραγού, Σάλκε. Let's block ads! (Why?)