«Παρέλαση» της Μπάγερν στη Ρώμη

Ερχόμενη με κεκτημένη ταχύτητα από την περασμένη περίοδο, οπότε και κατάκτησε το Τσάμπιονς Λιγκ με εκπληκτική πορεία, η Μπάγερν ουσιαστικά εξασφάλισε την πρόκριση στα προημιτελικά και της φετινής διοργάνωσης, συντρίβοντας με 4-1 τη Λάτσιο στο «Ολίμπικο». Μετά τις δύο συνεχείς αποτυχίες στην Μπουντεσλίγκα (ισοπαλία με Αρμίνια, ήττα από Άιντραχτ) η ομάδα του Χάνσι Φλικ έβγαλε αντίδραση κι αυτό το πλήρωσαν οι «λατσιάλι», που γνώρισαν βαριά ήττα στην έδρα τους, στην ιταλική πρωτεύουσα, με αποτέλεσμα η ρεβάνς της 17ης Μαρτίου να είναι τυπική. Ο αγώνας κρίθηκε από το πρώτο ημίχρονο, όταν οι Βαυαροί προηγήθηκαν 3-0 με τους Λεβαντόφσκι (9΄), Μουσιάλα (24΄) και Σανέ (42΄). Το αυτογκόλ του Ατσέρμπι έφερε το 4-0 μόλις στο 47΄, για να μειώσει δύο λεπτά αργότερα ο Κορέα. Εκτός από την ευρεία νίκη, δύο παίκτες της Μπάγερν, οι Τζαμάλ Μουσιάλα και Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι «έγραψαν» Ιστορία. Το γκολ του «μπόμπερ» των Βαυαρών ήταν το 72ο στο Champions League, χάρις στο οποίο ξεπέρασε τον παλαίμαχο επιθετικό της Ρεάλ Μαδρίτης, Ραούλ Γκονζάλεθ (71) στη λίστα των κορυφαίων σκόρερ της διοργάνωσης. Ο αρχηγός της Εθνικής Πολωνίας, πλέον, είναι ο τρίτος σκόρερ στην Ιστορία της διοργάνωσξης, πίσω από τον Λιονέλ Μέσι (119) και τον Κρισιάνο Ρονάλντο (135). Ο Μουσιάλα, από την πλευρά του, σε ηλικία 17 ετών και 363 ημερών έγινε ο νεότερος Άγγλος ποδοσφαιριστής που σκοράρει στην ιστορία του θεσμού ο 12ος διαφορετικός σκόρερ της πρωταθλήτριας Ευρώπης στο Champions League φέτος και ο ο νεαρότερος σκόρερ του συλλόγου στα ευρωπαϊκά Κύπελλα. Let's block ads! (Why?)