Νίκη παραμονής για Παναιτωλικό, 1-0 τον Παναθηναϊκό

Ένα έξοχο γκολ του πολύπειρου Ντελβίν Εντινγκά έδωσε πολύ μεγάλη νίκη στον Παναιτωλικό επί του Παναθηναϊκού στο Αγρίνιο, στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 23η αγωνιστική στο πρωτάθλημα. Μια νίκη (1-0) και τρεις βαθμοί, που σε βάθος χρόνου μπορεί να αποδειχθεί ότι άξιζαν μια κατηγορία για την ομάδα του Τραϊανού Δέλλα, που… προσγείωσε ανώμαλα τους «πράσινους», για τους οποίους είχε προηγηθεί η νίκη επί του Ολυμπιακού, με την οποία σταμάτησαν το αήττητο της πειραϊκής ομάδας. Κι αν ο 33χρονος Κονγκολέζος κεντρικός μέσος ήταν ο «εκτελεστής», ο 28χρονος τερματοφύλακας των «καναρινιών» Νίκος Μελίσσας είχε το ρόλο του «φύλακα αγγέλου», πραγματοποιώντας σωρεία εντυπωσιακών και σωτήριων επεμβάσεων στο δεύτερο ημίχρονο και κρατώντας τη νίκη. Μια επιτυχία που ήρθε ύστερα από οκτώ αγωνιστικές για τον Παναιτωλικό και διέκοψε το αήττητο σερί του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα εντός του 2021, που στο ίδιο γήπεδο, πριν από τέσσερις ημέρες είχε ηττηθεί και από τον ΠΑΣ Γιάννινα (1-2), για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Η ιστορίας της αναμέτρησης γράφτηκε μόλις στο 6ο λεπτό: μετά από φάουλ του Αριγίμπι από τα αριστερά ο Ιωαννίδης έδιωξε προς τα πλάγια και ο Εντινγκά με ξερό αριστερό σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στο «παραθυράκι» του Διούδη, που έμεινε «άγαλμα», για το 1-0. Στο 16΄ από σουτ του Χουάνκαρ, ο Μαουρίσιο με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, όμως ύστερα από (τρίλεπτο) έλεγχο στο VAR το γκολ του Βραζιλιάνου μέσου ακυρώθηκε, καθώς ήταν λίγο πιο μπροστά απ’ την άμυνα του Παναιτωλικού. Ο Παναιτωλικός έκλεισε όλους τους διαδρόμους προς την εστία του στο πρώτο μέρος και στο φινάλε του είχε ευκαιρίες για να διπλασιάσει, πρώτα με τον Ντίας στο 45΄ (πρόλαβε ο Διούδης) και στη συνέχεια με τον Αριγίμπι στο 45΄+2 (έσωσε ο Μολό). Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός άρχισε να πιέζει πολύ τους γηπεδούχους. Έτσι, στο 51΄ σουτ του Μολό κόντραρε κι έφυγε κόρνερ, ενώ στο 55΄ ο Μελίσσας απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του Ιωαννίδη. Στο 61΄ οι «πράσινοι» έχασαν τρομερή διπλή ευκαιρία, καθώς ο Μελίσσας νίκησε σε τετ α τετ τον Ιωαννίδη και στην εξέλιξη της φάσης ο Τσότσαλιτς έδιωξε πάνω στη γραμμή το σουτ του Αϊτόρ. Στο 62΄ από φάουλ του Χουάνκαρ ο Ιωαννίδης έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Μελίσσας με απίστευτη απόκρουση έδιωξε σε κόρνερ, ενώ στο 67΄ ο Βιγιαφάνιες έδωσε με κεφαλιά-ψαράκι ασίστ στον Ενγκμπακοτό, ο οποίος πλάσαρε από τα τρία μέτρα, ο Μελίσσας άγγιξε την μπάλα και την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι, στην τελευταία ευκαιρία του Παναθηναϊκού για ένα βαθμό. Let's block ads! (Why?)