Ευρωμπάσκετ 2022: Φινάλε με νίκη για την Εθνική Ανδρών

Νικηφόρα ολοκλήρωσε η Εθνική Ανδρών τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2022, έχοντας εξασφαλίσει τη συνέχεια στην τελική φάση της διοργάνωσης ως δεύτερη από τον 8ο όμιλο, με απολογισμό τέσσερις νίκες και δύο ήττες. Η «γαλανόλευκη» ομάδα επιβλήθηκε στην παράταση με 97-94 (κ.δ. 82-82) της οικοδέσποινας Λετονίας στη Ρίγα, στο δεύτερο παιχνίδι της για το τελευταίο «παράθυρο» των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ 2022. Ύστερα από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (25-23 για την Ελλάδα), η Εθνική δέχθηκε επιμέρους σκορ 24-7 και βρέθηκε στο 17΄ στο -15 (47-32). Οι διεθνείς προσπάθησαν να αντιδράσουν στην τρίτη περίοδο, χωρίς όμως αποτέλεσμα, αλλά στο κρίσιμο τέταρτο δεκάλεπτο ενεργοποίησαν την άμυνά τους και με επιμέρους σκορ 23-13, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Χρυσικόπουλου στα 10΄΄, ισοφάρισαν κι έστειλανμ το παιχνίδι σε έξτρα πεντάλεπτο. Οι αντίπαλοι πήγαιναν χέρι-χέρι, αλλά στο τέλος με 2/2 βολές των Κατσίβελή, Σαλούστρου και στο ενδιάμεσο μια «τάπα» του Χρυσικόπουλου στον Φρεϊμάνις διαμόρφωσαν το τελικό σκορ. Πρώτος σκόρερ της ελληνικής ομάδας ήταν ο Κατσίβελης με 19 πόντους, ενώ από 17 σημείωσαν Χρυσικόπουλος και Σαλούστρος. Let's block ads! (Why?)