Ο ΠΑΟΚ τη νίκη, ο Ολυμπιακός τον τίτλο

Ήττα άνευ σημασίας γνώρισε την Πυλαία ο Ολυμπιακός με 3-2 από τον ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Β΄ γύρου της Volley League. Οι «ερυθρόλευκοι», που είχαν κατακτήσει το πρωτάθλημα από το απόγευμα της Πέμπτης (8/04) χάρις στο βαθμό που πήρε ο Παναθηναϊκός στη Σύρο, γνώρισαν μόλις την 2η εφετινή τους ήττα στη διοργάνωση και αυτή στο τάι μπρέικ όπως και με τον Φοίνικα Σύρου (εκτός έδρας) στην κανονική διάρκεια. Πρωταγωνιστής του ΠΑΟΚ και του αγώνα ήταν ο Βέλγος διαγώνιος Βαν ντε Ντρις με 38 πόντους, ενώ ο Ολυμπιακός έχασε στο τρίτο σετ με τραυματισμό τον Όκολιτς. Τα σετ: 23-25, 25-20, 17-25, 27-25, 15-12. Ο Ολυμπιακός έφτασε σε ματς-μπολ προηγούμενος 24-23 στο 4ο σετ, όμως το μπλοκ του Άγκανιτς διαμόρφωσε το 24-24. Ο «Δικέφαλος» μετά από φιλέ του Νικολάκη έφτασε σε σετ μπολ 25-24, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε, οι γηπεδούχοι με λάθος σέρβις του Βουλκίδη είχαν δεύτερη ευκαιρία για το σετ το οποίο τελικά κατέκτησαν 27-25 με τον Βαν Ντε Ντρις. Στο τάι μπρέικ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 8-5 με τον Βαν Ντε Ντρις, άσσος του Φρομ έφερε τον Ολυμπιακό στο -1 (9-8) αλλά ο «Δικέφαλος» υπερασπίστηκε το προβάδισμα και έφτασε σε τριπλό ματς μπολ 14-11 με επίθεση του Βέλγου διαγώνιου. Ο Ολυμπιακός έσβησε το πρώτο με τον Βουλκίδη, όμως το παιχνίδι έκλεισε ο Κουμεντάκης. Let's block ads! (Why?)