Στο Καραϊσκάκη θα παιχτεί η πρόκριση

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό, στον πρώτο μεταξύ τους προημιτελικό Κυπέλλου στους Ζωσιμάδες, αλλά το υπέροχο γκολ του Χασάν στο β΄ μέρος διαμόρφωσε το τελικό 1-1 και, πλέον, οι «ερυθρόλευκοι» έχουν τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στον τελικό ενόψει της ρεβάνς στο Καραϊσκάσκη. Όπως έγινε και στα δύο ματς πρωταθλήματος, έτσι και στο σημερινό του Κυπέλλου οι Ηπειρώτες δυσκόλεψαν αρκετά τους «ερυθρόλευκους» κι απέδειξαν ότι μόνο τυχαία δεν έχουν φτάσει έως την τετράδα της διοργάνωσης. Ο Ολυμπιακός απείλησε πρώτος στο 8΄ με το πλασέ του Μπρούμα να περνά πάνω από τα δοκάρια του Λοντίγκιν. Νέα ευκαιρία είχαν οι φιλοξενούμενοι στο 11΄ με τον γκολκίπερ του ΠΑΣ να διατηρεί ανέπαφη την εστία του μετά το σουτ του Χασάν. Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ήρθε το γκολ για τους γηπεδούχους. Από σέντρα του Πίρσμαν και σουτ του Κάστρο, ο Μπα σταμάτησε την πορεία της μπάλας. Ο Λετονός διαιτητής Αντρίς Τρεϊμάνις, αφού ήλεγξε τη φάση στο μόνιτορ (on field review) υπέδειξε το πέναλτι με τον Εραμούσπε να ανοίγει το σκορ (1-0). Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε αλλαγή στον Σωκράτη Παπασταθόπουλο λόγω ενοχλήσεων στον προσαγωγό και στη θέση του πέρασε τον Χοσέ Χολέμπας, ενώ άλλαξε και το δεξιό άκρο της άμυνας του Ολυμπιακού (Ανδρούτσος αντί Λαλά), ψάχνοντας μεγαλύτερη «ενέργεια» στη δεξιά πλευρά. Μεγάλη ευκαιρία έχασε ο ΠΑΣ στο 56΄ για να κάνει το 2-0, όταν από εξαιρετική πάσα του Ελευθεριάδη, ο Μιλιντσεάνου απέφυγε τον Σεμέδο και πλάσαρε τον Σα, όμως ο Πορτογάλος γκολκίπερ έδιωξε με το πόδι. Στο 63’ ο Μπρούμα βρέθηκε εντός της περιοχής, αλλά το τελείωμά του δεν ήταν καλό, ενώ δύο λεπτά μετά και πάλι ο Σα ήταν σε σωστή θέση μετά την προβολή του Μιλιντσεάνου. Η πίεση που ασκούσε ο Ολυμπιακός στο β΄ ημίχρονο απέδωσε στο 73΄. Μετά από συνεχόμενα «γεμίσματα» προς την περιοχή του Λοντίγκιν, ο Φορτούνης έβγαλε σέντρα προς τον Αχμέντ Χασάν, ο οποίος με ένα εντυπωσιακό γυριστό «έγραψε» το τελικό 1-1. Let's block ads! (Why?)