Ηγέτης της Παρί ΣΖ ο Μπαπέ

Η Παρί Σεν Ζερμένε είχε σε μεγάλη βραδιά τον Κιλιάν Μπαπέ και δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει με 4-0 της Μονπελιέ στο «Παρκ ντε Πρενς», στο εναρκτήριο ματς της 21ης αγωνιστικής της Ligue 1.. Καθοριστική για την εξέλιξη του ματς ήταν η αποβολή του Ελβετού αμυντικού των φιλοξενούμενων, Ομλίν στο 19ο λεπτό.  Με το «τρίποντο» αυτό η ομάδα του Ποτσετίνο κατάφερε να παραμείνει μόνη στην κορυφή τουλάχιστον για δύο 24ωρα (η Λιλ θα έχει την ευκαιρία να την «πιάσει» στο ρετιρέ εφόσον νικήσει το βράδυ της Κυριακής στην έδρα της Ρεν). Απόλυτος πρωταγωνιστής των «πρωτευουσιάνων» ήταν ο Μπαπέ, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ και μοίρασε μία ασίστ, ενώ το δρόμο προς τα δίχτυα βρήκαν και οι Νεϊμάρ, Ικάρντι μέσα σε δύο λεπτά στο δεύτερο μέρος. Η αποβολή του Ομλίν στοίχισε στην Μονπελιέ, η οποία με παίκτη λιγότερο έμεινε «ζωντανή» για μία ώρα αγώνα, καθώς μέσα σε 4 λεπτά δέχτηκε 3 γκολ και το ματς τελείωσε. Let's block ads! (Why?)