Πόλο: «Πάρτι» της Εθνικής Γυναικών στην πρεμιέρα του προ-Ολυμπιακού

Μια ωραία... προπόνηση έκανε η Εθνική Γυναικών πόλο στην πρεμιέρα των υποχρεώσεών της στο προ-Ολυμπιακό τουρνουά της Τεργέστης, επιβληθείσα με 13-5 του Καζακστάν. Ήταν ο πρώτος επίσημος αγώνας της ύστερα από περίπου 11 μήνες, αλλά και πρώτος για τις Ελληνίδες διεθνείς από τα τέλη Οκτωβρίου, όταν και διακόπηκε το πρωτάθλημα της Α΄ Εθνικής κατηγορίας.  Το Καζακστάν προηγήθηκε με γκολ της Γερέμινα σε παίκτρια παραπάνω και η εθνική χρειάστηκε σχεδόν τέσσερα αγωνιστικά λεπτά για να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, χάρη σε μία λόμπα της Ελευθερίας Πλευρίτου. Σ τη συνέχεια, όμως, οι παίκτριες του Τεό Λοράντου βρήκαν λύσεις με τις Τσουκαλά και Ελευθεριάδου, προηγήθηκαν 4-1 στο τέλος της πρώτης περιόδου και 8-2 στο ημίχρονο. Η ελληνική ομάδα διατήρησε χωρίς προβλήματα τον έλεγχο της αναμέτρησης και έφτασε στο τελικό 13-5, με την Τσουκαλά να «βομβαρδίζει» την αντίπαλη εστία (7 γκολ σε 8 προσπάθειες). Αύριο η Εθνική, πάντοτε στο πλαίσιο του Β΄ ομίλου, θα αντιμετωπίσει το Ισραήλ (20/1, 17:00) Let's block ads! (Why?)