Ζορίστηκε με ΠΑΣ αλλά νίκησε ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ τα... βρήκε σκούρα στην Τούμπα απέναντι στον σφριγηλό ΠΑΣ Γιάννινα, έως ότου πάρει τη νίκη στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με γκολ του Ελ Καντουρί, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής. Οι Ηπειρώτες, μάλιστα, είχαν προηγηθεί στο σκορ με τον Εραμούσπε στο 31΄, ο οποίος από το 57΄ άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες, όταν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα στον Μπίσεσβαρ. Ύστερα από ένα κακό πρώτο ημίωρο, η πρώτη αξιόλογη φάση ήταν το γκολ των φιλοξενούμενων. Στο 31΄ ο ΠΑΣ άνοιξε το σκορ με σουτ του Εραμούσπε μετά από πολύ καλή πλαγιοκόπηση του Λεό, που αξιοποίησε αδράνεια του Ροντρίγκο και πάσαρε στον αμαρκάριστο συμπαίκτη του.  Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ήταν κακός, υποτονικός και με ανέτοιμους κάποιους παίκτες του, όπως ο Βιεϊρίνια και ο Ροντρίγκο, ενώ το συγκρότημα της Ηπείρου με πρέσιγκ σε όλο το γήπεδο «αιχμαλώτισε» τους γηπεδούχους. Με το ξεκίνημα της επανάληψης, ο Γκαρσία έκανε τρεις αλλαγές και με τους Τζόλη, Ελ Καντουρί, Μπίσεσβαρ άλλαξε την κακή εικονα του πρώτου μέρους και στο 52΄ βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με τον Σφιντέρσκι. Στο 59΄ δυνατό σουτ του Τζόλη τράνταξε το κάθετο δοκάρι του ΠΑΣ, που στο 77΄ έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ με τον Παμλίδη, αλλά ο Έλληνας επιθετικός έχασε το κοντρόλ της μπάλας λίγο πριν πλασάρει στην εστία του «Δικέφαλου».  Στο τελευταίο τέταρτο ο ΠΑΟΚ ρίσκαρε πολύ με την προσθήκη του Τσόλακ και με τους κεντρικούς αμυντικούς του να βγαίνουν συστηματικά στην επίθεση.  Τελικά, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ελ Καντουρί, με ανάποδο γυριστό σουτ λύτρωσε την ομάδα του σημειώνοντας το 2-1, σε φάση που ελέγχθηκε από το VAR για οφσάιντ και επιθετικό φάουλ. Let's block ads! (Why?)