Αποκλεισμός στη Βιέννη για τον Τσιτσιπά

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν θα συνεχίσει στο Erste Bank Open της Βιέννης,  καθώς ηττήθηκε με 1-2 σετ (7-6/5, 4-6, 3-6) από τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ στην αυστριακή πρωτεύουσα. Ο νεαρός πρωταθλητής ξεκίνησε κατακτώντας το πρώτο σετ, αλλά στη συνέχεια ο 30χρονος και σαφώς πιο έμπειρος Ντιμιτρόφ επανάκαμψε, επέστρεψε στο παιχνίδι και εν τέλει νίκησε, παίρνοντας την πρόκριση για τους προημιτελικούς. Ταυτόχρονα, πήρε και τη ρεβάνς από τον αντίπαλό του για την ήττα στο φετινό Ρολάν Γκαρός. Αντίπαλός του στη συνέχεια θα είναι ο Βρετανός Ντάνιελ Έβανς. Ο αγώνας δεν είχε πολλά ράλι ενώ τα μόλις δύο breaks έγιναν από τον Ντιμιτρόφ, αφού ο Τσιτσιπάς δεν κατάφερε να γίνει πιεστικός στο σερβίς του αντιπάλου του. Αξιοσημείωτο είναι ότι στο tie break του πρώτου σετ ο «Tsitsifast» αν και βρέθηκε να χάνει 0-5 πήρε επτά συνεχείς πόντους, κατάκτησε το σετ αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Let's block ads! (Why?)