Bundesliga: Μόνη στην κορυφή η Λειψία

«Τρίποντο» κορυφής πέτυχε η Λειψία στην έδρα της Αουγκσμπουργκ με 2-0, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Bundesliga. Οι «κόκκινοι ταύροι» έμειναν αήττητοι για 9ο σερί εκτός έδρας ματς, γεγονός που τους έδωσε την ευκαιρία να σκαρφαλώσουν στο ρετιρέ της κατάταξης. Οι πρωτοπόροι του πρωταθλήματος άνοιξαν το σκορ με τον Ανχελίνο στο 45' και σφράγισαν τη νίκη με τον Γιουσούφ Πούλσεν στο 66ο λεπτό. Η Ντόρτμουντ πέτυχε σπουδαία νίκη σε μια από τις δυσκολότερες έδρες της Bundesliga, αυτή της Χόφενχαϊμ, επικρατώντας με το γκολ του Μάρκο Ρόις στο 76ο λεπτό, ενώ και η Στουτγκάρδη πήρε το διπλό στο Βερολίνο κόντρα στη Χέρτα, όπως και η Λεβερκούζεν στην έδρα της Μάιντς (0-1). Με αυτό τον τρόπο ολοκληρώθηκε η κακή ημέρα για τις γηπεδούχες, καθώς σε πέντε παιχνίδια μόνο η Φράιμπουργκ κατάφερε να «γλιτώσει» την ήττα, στο 1-1 με τη Βέρντερ Βρέμης. Τα μέχρι τώρα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής στην Bundesliga και η βαθμολογία έχουν ως εξής:Χοφενχάιμ-Ντόρτμουντ                  0-1(76' Ρόις)Φράιμπουργκ-Βέρντερ Βρέμης            1-1(16' Λίνχαρτ-25' πεν. Φούελγκρουγκ)  Χέρτα Βερολίνου-Στουτγκάρδη           0-2(9' Κεμπφ, 68' Κάστρο)Μάιντς-Λεβερκούζεν                    0-1(30' Αλάριο)Άουγκσμπουργκ-Λειψία                  0-2(45' Ανχελίνο, 66' Πούλσεν) Let's block ads! (Why?)