Μάντσεστερ Σίτι και Λιόν στους «8» του Champions League

Μάντσεστερ Σίτι και Λιόν πήραν το «εισιτήριο» για τους «8» του Champions League, με τους Άγγλους να επικρατούν 2-1 επί της Ρεάλ στο «Ετιχαντ» και τους «λιονέ» να προκρίνονται παρά την ήττα τους με 2-1 σπό την Γιουβέντους στο Τορίνο (είχαν επικρατήσει 1-0 επί γαλλικού εδάφους). Οι «πολίτες» του Πεπ Γκουαρντιόλα «πάτησαν» στο υπέρ τους 2-1 μέσα στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» και κατάφεραν να «πετάξουν εκτός» συνέχειας την Ρεάλ, επικρατώντας στη ρεβάνς του «Ετιχαντ» και πάλι με 2-1.   Αντίπαλός τους στο δρόμο για την τετράδα θα είναι η Λιόν, στον προημιτελικό της 15ης Αυγούστου στο «Estadio Jose Alvalade» της Λισσαβόνας. Η Σίτι προηγήθηκε μόλις στο 9ο λεπτό, όταν ο Ζεσούς έκλεψε τη μπάλα από τον Βαράν (που έκανε κάκιστο υπολογισμό) και τη «σέρβιρε» στον Στέρλινγκ, ο οποίος δεν λάθεψε από κοντά κάνοντας το 1-0. Μετά το 25’ η «βασίλισσα» άρχισε να ισορροπεί κι έφτασε στην ισοφάριση στο 28’ με πολύ ωραία κεφαλιά του Μπενζεμά. Στο β’ ημίχρονο η Σίτι βγήκε ξανά στο γήπεδο με διάθεση να «τελειώσει» την πρόκριση και τα κατάφερε στο 69’, μετά το νέο... παιδαριώδες λάθος του Βαράν και το τελείωμα του Ζεσούς.            Γλυκιά ήττα η Λιόν H Λιόν μπορεί να ηττήθηκε 2-1 στο Τορίνο από την Γιουβέντους, όμως χάρη στο αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα (1-0) ήταν εκείνη που πανηγύρισε την πρόκριση στους προημιτελικούς του Champions League. Το γκολ του Ντεπάι στο 12ο λεπτό αποδείχθηκε καθοριστικό για τους «λιονέ». Ο Κριστιάνο Ρονάλντο, όμως, πέτυχε δύο γκολ στο 43' και στο 60΄και έγραψε ιστορία στα χρονικά του συλλόγου του Τορίνου. Τα τέρματά του, ωστόσο, δεν στάθηκαν αρκετά για να στείλουν την «Γηραιά Κυρία» στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Στα 35 του χρόνια ο Πορτογάλος σούπερ σταρ πέτυχε το 36ο του γκολ μέσα στη σεζόν με τη φανέλα της Γιουβέντους στο πρώτο μέρος και στο δεύτερο με ένα αριστουργηματικό τρόπο σκόραρε για δεύτερη φορά. Με το 37ο γκολ μέσα στην τρέχουσα σεζόν έγινε ο κορυφαίος σκόρερ στην ιστορία της Γιουβέντους μέσα σε μια αγωνιστική περίοδο, επίδοση που διατηρούσε ο Φελίτσε Μπορέλ από τη σεζόν 1933-34 με 36 γκολ. Αξιζει να σημειωθεί πως αντίστοιχη επίδοση έχει και με τη φανέλα της Ρεάλ Μαδρίτης. Let's block ads! (Why?)