Όρθιος ο ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ και «βλέπει» Τσάμπιονς Λιγκ

Ο ΠΑΟΚ έμεινε αλώβητος στο ΟΑΚΑ, αποσπώντας «χρυσή» ισοπαλία (0-0) από την ΑΕΚ στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής των πλέι οφ και κρατά τη δεύτερη θέση και την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ στα χέρια του. Ο «Δικέφαλος» της Θεσσαλονίκης διατήρησε τη διαφορά των τριών βαθμών από την Ένωση, που παίζει την τελευταία ημέρα των πλέι οφ με τον Ολυμπιακό στο Φάληρο, ενώ ο ΠΑΟΚ θα παίξει με τον ελλιπή Άρη. Η ΑΕΚ απείλησε πρώτη στο 13' με ωραίο σουτ του Μάνταλου που έβγαλε σε κόρνερ εντυπωσιακά ο Πασχαλάκης. Στο 27' οι φιλοξενούμενοι, που «έχασαν» στην προθέρμανση με τραυματισμό τον Ίνγκασον, είδαν το σουτ του Μπίσεσβαρ να φεύγει  λίγο πάνω από το δοκάρι του Μπάρκα.  Στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ έχασε δύο συνεχόμενες ευκαιρίες με τους Τζόλη (54') και Μαουρίσιο (55'), όμως τα ισάριθμα σουτ που επιχείρησαν έφυγαν λίγο άουτ. Στο 86' ο ΠΑΟΚ έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα, όταν ο Στοχ υποδέχθηκε τη μπάλα από το Λημνιό, τη «ζύγισε» και σούταρε δυνατά, αλλά στο οριζόντιο δοκάρι της ΑΕΚ. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Πασχαλάκης είχε ακόμη μία πολύ καλή επέμβαση σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βέρντε και κράτησε το πολύτιμο «μηδέν» για την ομάδα του, που για τρίτο στη σειρά παιχνίδι δεν δέχθηκε γκολ. Let's block ads! (Why?)