Μια βραδιά στο Λεβερκούζεν για την Μπάγερν

Η Μπάγερν βρίσκεται από σήμερα ακόμα πιο κοντά στην κατάκτηση και του φετινού τίτλου στη Γερμανία, που θα είναι ο όγδοος συνεχής για τους Βαυαρούς. Οι πρωταθλητές επιβεβαίωσαν την εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση, στην οποία βρίσκονται μετά την επανέναρξη του πρωταθλήματος, καθώς μετρούν πέντε νίκες σε ισάριθμους αγώνες. Η ομάδα του Χάνσι Φλικ νίκησε 4-2 την Μπάγερ Λεβερκούζεν στη Βόρεια Ρηνανία-Βεστφαλία, στο πλαίσιο της 30ής αγωνιστικής, φτάνοντας 70 βαθμούς. Η Λεβερκούζεν προηγήθηκε στο 9ο λεπτό με τον Αλάριο, αλλά η Μπάγερν με τρία γκολ σε 18 λεπτά (27΄ Κομάν, 42΄ Γκορέτσκα, 45΄ Γκνάμπρι) πήγε έκλεισε το ημίχρονο στο 3-1. Ο Λεβαντόφσκι στο 66ο λεπτό έκανε το 4-1 με το 30ό φετινό τέρμα του, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ στο 89ο λεπτό ο 17χρονος Βιρτς. Η Λειψία έχασε την ευκαιρία να βρεθεί, έστω προσωρινά (η Ντόρτμουντ παίζει αργότερα) στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 στην έδρα της με την ουραγό Πάντερμπορν. Οι «κόκκινοι ταύροι» προηγήθηκαν στο 27ο λεπτό με τον Σικ και, μολονότι στο 43΄ έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ουπαμεκανό, κρατούσαν το προβάδισμα ως το 90ό λεπτό. Στις καθυστερήσεις, ωστόσο, η Πάντερμπορν ισοφάρισε με τον Στρόντικ, «κόβοντας» δύο βαθμούς από τους γηπεδούχους. Στην αρχική ενδεκάδα των φιλοξενούμενων συμπεριλήφθηκε ο Σεμπάστιαν Βασιλειάδης, που αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά. Σπουδαία νίκη, στην προσπάθεια που καταβάλλει για παραμονή στην κατηγορία, πανηγύρισε η Μάιντς, επικρατώντας στη Φρανκφούρτη της Άιντραχτ με 2-0 (43΄ Νιακατέ, 77΄ Κουντέ). Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύθηκαν την ισοπαλία 2-2 στον αγώνα Φορτούνα Ντίσελντορφ-Χοφενχάιμ (5΄, 77΄ πεν. Χένινγκς - 16΄ Νταμπούρ, 61΄ Τσούμπερ) και βρίσκονται πια στο +3 από την 16η θέση της κατάταξης, που οδηγεί τον κάτοχό της σε μπαράζ με τον τρίτο από τη Β΄ κατηγορία για μια θέση στο πρωτάθλημα της νέας περιόδου. Let's block ads! (Why?)