Το «τρένο» του Παναθηναϊκού δε σταμάτησε ούτε στην Λάρισα (2-0)

Ο Παναθηναϊκός έχει πάρει... φόρα και δεν σταμάτησε ούτε στο «AEL FC Arena», όπου με... 2... στα 3 πέναλτι νίκησε με 2-0 την ΑΕΛ και «εδραιώθηκε» στην 4η θέση της Super League, πλησιάζοντας στο -3 από την τρίτη της κατάταξης, ΑΕΚ. Τρία πέναλτι κέρδισαν οι «πράσινοι» στη διάρκεια της αναμέτρησης, τα δύο στο πρώτο μέρος κι άλλο ένα στο φινάλε, ευστόχησαν στα δύο και πήραν πέρα για πέρα δίκαια την 4η σερί νίκη τους, πατώντας πλέον πολύ «γερά» στη ζώνη των πλέι-οφ. Χωρίς τον Μακέντα παρατάχθηκαν στο ματς οι «πράσινοι», καθώς ο Ιταλός στράικερ  έμεινε στον πάγκο λόγω ίωσης και πυρετού που ανέβασε την παραμονή του αγώνα. Η αλλαγή στα πλάνα του Δώνη δεν επηρέασαν το «τριφύλλι», που από την αρχή πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, απέναντι σε μία «αναιμική» επιθετικά ΑΕΛ. Στο 11’ ο Γιόχανσον σούταρε από το σημείο που σκόραρε στο περσινό παιχνίδι, όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ, ενώ δύο λεπτά οι «πράσινοι» διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε πάτημα του Καρανίκα στον Νάγκι, όμως ο διαιτητής Βρέσκας -με τη σύμφωνη γνώμη και του Σιδηρόπουλου από το VAR- έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στο 23’ ο διαιτητής από την Πιερία έδειξε την εσχάτη των ποινών σε μαρκάρισμα του Μόρα στον Ζαχίντ εντός της περιοχής (κι εδώ υπήρξε έλεγχος VAR) κι ο Χατζηγιοβάνης στο 25’ έδωσε το προβάδισμα στους «πράσινους», παρά την προσπάθεια του Κρίστινσον που ακούμπησε λίγο τη μπάλα. Δύο λεπτά αργότερα (27’) ο Παναθηναϊκός κέρδισε και δεύτερο πέναλτι, σε καθαρό πάτημα του Καρανίκα στον Νάγκι, όμως τούτη τη φορά η εκτέλεση α-λα... Πανένκα του Χατζηγιοβάνη ήταν κάκιστη κι ο Ισλανδός γκολκίπερ που έμεινε στη θέση του, μπλόκαρε τη μπάλα, σαν σε προπόνηση. Από εκεί και πέρα, ο ρυθμός έπεσε, με μοναδική καλή στιγμή μία περίεργη σέντρα-σουτ του Χατζηθεοδωρίδη στο 32’ που βρήκε στο πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού κι έφυγε άουτ. Στο δεύτερο ημίχρονο η είσοδος των Μπούστος και Μούζεκ, έδωσε «φρεσκάδα» μεσοεπιθετικά στην ΑΕΛ, που άρχισε να πιέζει, όμως ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που έχασε την πιο μεγάλη ευκαιρία στο 56’, με τον Κρίστινσον να βγάζει εντυπωσιακά στη γωνία του το πλασέ του Ζαχίντ. Στο 63’ ο Διούδης έκανε λανθασμένη έξοδο κι έχασε τη μπάλα, ο Κάτσε σκόραρε με ψηλοκρεμαστό πλασέ, όμως ο Βρέσκας με υπόδειξη του β’ βοηθού Κόλλια ακύρωσε το τέρμα, υποδεικνύοντας οφσάιντ τον Παπάζογλου που μπήκε στην πορεία της μπάλας και παρεμπόδισε τον Σένκεφελντ. Στο 75’ ο Παπάζογλου σηκώθηκε ολομόναχος για κεφαλιά μέσα στην περιοχή, αλλά δεν βρήκε στόχο. Στο τελευταίο τέταρτο ο Παναθηναϊκός (που έχασε με τραυματισμό στο τελευταίο δεκάλεπτο τον Χατζηθεοδωρίδη) προσπάθησε να διαχειριστεί το προβάδισμά του, όμως βρήκε ξανά τη μεγάλη στιγμή που έψαχνε στο 88’, όταν από κάθετη πάσα του Ζαχίντ, ο Ανουάρ απέφυγε τον Κρίστινσον που τον ανέτρεψε καθαρά. Τρίτο πέναλτι για τους «πράσινους», με εκτελεστή αυτή τη φορά τον Μπουζούκη, ο οποίος δεν λάθεψε, διαμορφώνοντας το τελικό 0-2 στο 90’+1’. Ο διαιτητής Βρέσκας (Πιερίας) κιτρίνισε τους Μόρα (23’), Καρανίκα (28’), Μιλοσάβλιεβιτς (69’), Κρίστινσον (88’) από πλευράς ΑΕΛ και τον Γιόχανσον (58’) από πλευράς Παναθηναϊκού. Let's block ads! (Why?)