«Σβηστή» νίκη ο Παναθηναϊκός με Βιλερμπάν (100-88)

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη του στην Euroleague πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός (και αυτή εντός έδρας) επί της Βιλερμπάν με 100-88, χάρις στην οποία έμεινε «ζωντανός» στη μάχη για την κατάκτηση της 4ης θέσης στην κανονική περίοδο της Euroleague. Οι «πράσινοι» πήραν την άτυπη ρεβάνς από την ήττα του πρώτου γύρου, επί γαλλικού εδάφους, διευρύνοντας σε 3-0 το αήττητο σερί τους στη διοργάνωση, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της διοργάνωσης.  Η ελληνική ομάδα βελτίωσε το ρεκόρ της σε 13-8 και πλησίασε σε απόσταση αναπνοής τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και την 5η θέση της κατάταξης (τους χωρίζει μία νίκη). Στον αντίποδα, οι Γάλλοι, οι οποίοι κοιτάζουν με τα... κυάλια την οκτάδα, υποχώρησαν σε 8-13 (5η σερί ήττα). Αυτή τη φορά ο Παναθηναϊκός δεν είχε διάθεση για... κυνηγητό στο «σπίτι» του και με διάρκεια σε άμυνα και επίθεση στο πρώτο ημίχρονο, φρόντισε να καθαρίσει νωρίς την αναμέτρηση. Μάλιστα, η διαφορά των 17 πόντων (52-37), με την οποία πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια, ήταν και η μεγαλύτερη σε ημίχρονο στις εφετινές αναμετρήσεις του στην Euroleague. Οι Ιωάννης Παπαπέτρου (21π.) και Τζίμερ Φριντέτ (22π.) οδήγησαν την «πράσινη» επίθεση, τη στιγμή που ο Νικ Καλάθης έδινε τη... συνηθισμένη του παράσταση στη δημιουργία (17 ασίστ) και ο Γιώργος Παπαγιάννης (12π.) επιβεβαίωνε την ανοδική πορεία του με career high σε μπλοκ (5) στην Euroleague. Από τους Γάλλους των 13 λαθών ξεχώρισε ο Τεό Μαλεντόν με career high σε πόντους (19π.).  Let's block ads! (Why?)