«Χαστούκι» Λάτσιο στη Γιουβέντους

Η Ίντερ άφησε δύο βαθμούς στο παιχνίδι με τη Ρόμα, τη νύχτα της Παρασκευής, αλλά η Γιουβέντους δεν κατόρθωσε να το εκμεταλλευτεί. Μια καταπληκτική Λάτσιο υποχρέωσε τους πρωταθλητές σε ήττα με 1-3 στο «Ολίμπικο», με αποτέλεσμα οι «νερατζούρι» να βρεθούν στο +2 ύστερα από 15 αγωνιστικές. Η «βέκια σινιόρα» προηγήθηκε με τον Ρονάλντο, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν και γύρισαν το παιχνίδι. Ο Φελίπε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου ισοφάρισε, ενώ ο Μιλίνκοβιτς - Σάβιτς στο 74΄ έβαλε μπροστά τους «λατσιάλι», για να κλειδώσει τη νίκη ο Καϊσέδο λίγο πριν τη λήξη. Η Γιουβέντους ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κουαδράδο στο 69΄. Η Λάτσιο έχασε μεγάλη ευκαιρία για ένα τρίτο γκολ νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 79΄, αλλά ο Ιμόμπιλε αστόχησε από τα 11 βήματα.  Αναλυτικά: Αταλάντα-Βερόνα 3-2 (44΄ Μαλινόφσκι, 64΄ πεν. Μουριέλ, 90΄+2 Ντζιμσιτί - 23΄, 57΄ Ντι Κάρμινε) Ουντινέζε-Νάπολι 1-1 (32΄ Λαζάνια - 69΄ Ζιελίνσκι) Λάτσιο-Γιουβέντους 3-1 (45΄+1 Φελίπε, 74΄ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 90΄+5 Καϊσέδο - 25΄ Ρονάλντο) Let's block ads! (Why?)