Στην τετράδα με «αγγλική» ανατροπή η Κάλιαρι

Νίκη με σούπερ ανατροπή σημείωσε η Κάλιαρι απέναντι στη Σαμπντόρια, καθώς αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ με διαφορά 2 τερμάτων επικράτησε των Γενοβέζων με 4-3 στη Σαρδηνία, στην καταληκτική συνάντηση της 14ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Ρολάντο Μαράν βρέθηκε στο 0-2 (38΄ πεν. Κουαλιαρέλα, 58΄ Ραμίρες), μείωσε στο 69΄ με τον Ναϊνγολάν, ο Κουαλιρέλα έκανε το 1-3 στο 70΄ και τότε ανέλαβε δράση ο Ζοάο Πέδρο. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός της Κάλιαρι έκανε χατ-τρικ σκοράροντας στο 70΄, 75΄ και στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων διευρύνοντας το αήττητο σερί της ομάδας του που μετρά από τις 15 Σεπτεμβρίου στα 12 παιχνίδια (8 νίκες, 4 ισοπαλίες). Η Κάλιαρι ισοβαθμεί (28β.) με τη Ρόμα στην τέταρτη θέση και βρίσκεται στο γκρουπ των συλλόγων που θα δώσουν μάχη για την έξοδο στο Champions League της επόμενης περιόδου, εφόσον αντέξει. Οι μπλουτσερκιάτι» από την πλευρά τους απέτυχαν να πάρουν το δεύτερο στη σειρά «τρίποντο», γνωρίζοντας την πρώτη ήττα ύστερα από τέσσερις συναντήσεις.  Let's block ads! (Why?)