Ολυμπιακός… από τα παλιά

Θυμίζοντας κάτι από τις παλιές μέρες, ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 83-74 της Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ και μετά από 2 σερι εντός έδρας ήττες και 5 στο σύνολο, επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 3-5 μετά από 8 αγωνιστικές στην Euroleague. Η «πλάστιγγα» του ματς έγειρε υπέρ των Πειραιωτών στην 3η περίοδο, διάστημα στο οποίο σημείωσαν 5 τρίποντα κι ενώ στα προηγούμενα 20 λεπτά είχαν 1/9 έξω από τα 6.75! Οι παίκτες του Κεμζούρα έδειξαν από τα πρώτα λεπτά ότι ήθελαν περισσότερο τη νίκη, ιδιαίτερα τη στιγμή που οι Λιθουανοί έδειχναν να βρίσκουν ρυθμό και να ξεφεύγουν με +6 (31-25). Όσες φορές προσπάθησε η ομάδα του Γιασικεβίτσιους να ξεφύγει δεν τα κατάφερε, καθώς οι γηπεδούχοι έβρισκαν τον τρόπο να πλησιάζουν στο σκορ. Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν και πάλι ηγέτης με 16 πόντους και 7 ασίστ, οι Μιλουτίνοβ (14π., 8ρ.) και Ριντ (10π.) δημιούργησαν πρόβλημα στη φροντ λάιν των Λιθουανών, όπως και ο Πρίντεζης (10π.), ο Μπράντον Πολ (14π.) προτιμούσε τα τρίποντα, ενώ ο Παπανικολάου έκανε πολύ καλό ματς στην άμυνα. Παρά τις πολλές αλλαγές που έκανε ο Κεμζούρα ο Ολυμπιακός δεν έχασε τη συνοχή του ως ομάδα, επέδειξε πολυφωνία στην επίθεση (μόνο οι Πάντερ και Μπάλντγουιν δεν σκόραραν) και κράτησε χαμηλά την παραγωγικότητα της αντιπάλου του. Αχίλλειος πτέρνα για τους Πειραιώτες τα επιθετικά ριμπάουντ (μόλις 2)!  Λάντειλ (23π.), Λεκαβίτσιους (14π.) και Γουόλκαπ (10π.) σημείωσαν διψήφιο νούμερο πόντων για τη Ζαλγκίρις, αλλά ήταν ουσιαστικά το αποτελεσματικό μαρκάρισμά τους στο β΄ μέρος που επέτρεψε στην ομάδα του Πειραιά να επιστρέψει στις νίκες.  Ο Ολυμπιακός στην «διαβολοβδομάδα» ποτυ ακολουθεί έχει να δώσει δύο ματς στην Γερμανία, το πρώτο την Τρίτη (19/11) με την Μπάγερν στο Μόναχο και το δεύτερο στις 21/11 με την Άλμπα στο Βερολίνο. Let's block ads! (Why?)